| Ramona_Abrudan_2001 a întrebat:

Daca merg la facultatea de Litere pot ajunge lingvist, nu? Si mai am o intrebare: ce e mai convenabil lingvist sau istoric(imi place istoria si imi place sa observ tot felul de chestii, imi mai place si sa "citesc mintiile" oamenilor), deci ce-mi recomandati? Dau funda. happy

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Sunt student la istorie, iar unul dintre primele lucruri pe care le-am invatat a fost ca, terminand facultatea, nu devii istoric. Nici profesorii universitari nu se considera istorici. Este gresit cand vezi la televizor titulatura de istoric. Istoric a fost Nicolae Iorga. Poti lucra in invatamant, in biblioteci, in muzee. Daca termini literele, poti lucra tot in invatamant, poti deveni translator si poti avea alte meserii (le gasesti, probabil, pe site-ul facultatii pe toate) Acum ca am facut aceasta clarificare, pot sa-ti spun ca facultatea de istorie este foarte, foarte frumoasa si mult mai usoara decat cea de litere, mai ales daca spui ca esti pasionat. Daca ar fi sa aleg intre a deveni, cum spui tu, istoric sau lingvist, as opta pentru prima varianta. La fel iti recomand si tie.