| Dinescu_Alexandru_1998 a întrebat:

Daca mi se desface contractul de munca pe motive disciplinare( nu ma duc la munca) ce consecinte pot trage sau cum ma va afecta asta pe viitor. Mentionez ca sunt in perioada de proba si intreb pentru cazul in care nu vrea sa-mi dea nr de inregistrare deoarece am lucrat doar 2 zile.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de proba poti sa-ti dai demisia printr-o simpla notificare, nici macar nu este nevoie sa o motivezi si nu se poate lua impotriva ta vreo masura disciplinara.
Conform Codului muncii, citez:
"ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2)Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
(4)Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă."
P.S. Ti-am raspuns si la intrebarea anterioara, nu mi-ai vazut raspunsul sau nu ma crezi si nu crezi nici prevederea legala citata?

| Dinescu_Alexandru_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles asta dar eram curios fiind in perioada de proba daca o sa figureze undeva desfacerea contractului din motive disciplinare