| StrongHeart a întrebat:

Daca muncesti zi de zi la un job obositor, cum mai gasesti timp sa te dezvolti personal? (Sa citesti, sa faci sport, sa cunosti oameni noi, etc.)

12 răspunsuri:
| Cozmea022004 a răspuns:

Nu mai ai cum sa gasesti. Parintii mei lucreaza saracii 8 ore+ si trebuie sa se odihneasca

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e obositor, inseamna ca nu ti-ai ales bine jobul.
Sa citesti si sa faci sport gasesti timp, la fel cum gasesti si pentru a manca si a-ti pastra igiena.
Cu socializarea e un pic mai greu.

| Danny28 a răspuns:

Imposibil. În România e din ce în ce mai greu să trăiești, așa că majoritatea oamenilor lucrează peste program sau chiar își caută un al doilea job, deci adio timp liber.

| darrio2007 a răspuns:

Dupa program, atat cat poti. Si eu la 16, 30 am ajuns acasa, ca in fiecare zi.

| Bronson1 a răspuns:

Multe persoane s-au convins de faptul ca daca ti-ai facut studiile superioare si eventual master, iar apoi iti dai seama ca jobul tau e de rahat pentru ca nu-ti place ceea ce faci, asa va fi si restul vietii tale.

Ce poti face tu, e sa iti iei un weekend in care sa iti faci o lista cu lucrurile pe care ti-ar face cu adevarat placere sa le faci, lucruri care prin urmare nu ti se vor mai parea munca.

Azi e destul de usor sa iti schimbi specializarea. Diplomele nu valoreaza mai nimic, in schimb se cauta experienta.
Dupa ce ai descoperit ce ti-ar placea sa faci pe viitor, faci tot posibilul sa te indrepti inspre acea directie.
Faci cursuri online, sau gasesti un job entry-level unde sa-ti faci experienta in timp, odata cu cresterea valorii tale si a salariului tau.

Pentru a-ti face timp de asta, trebuie sa faci un sacrificiu.
Fie renunti complet la jobul curent si investesti tot timpul tau in a face cursuri pentru noua ta specializare, fie mergi inainte cu 2 joburi (cel obositor de acum, si un part-time acolo unde ti-ar placea sa lucrezi). Te sacrifici un timp, dar daca vei descoperi ca iti place cu adevarat noul job, vei realiza ca a meritat sa faci toate astea.

Daca lucrezi ce si unde iti place, locul de munca nu te va mai drena de toata energia, si vei avea in sfarsit timp pentru socializare si pentru a-ti face placere sa iti traiesti viata.

Bula
| Bula a răspuns:

Din 24 ore 8+4 iti ocupa job-ul, dormi cei 8 ore recomandat, iar timpul ce ramane il imparti pentru restul ocupatiilor.
Noroc a mai exista si 2 zile libere de week-end, cand te poti ocupa de treburile gospodaresti, de familie si ai timp sa-ti numeri zilele pana la pensionare (daca o apuci).

| ZappyTv69 a răspuns:

Este imposibil. Daca nu ai timp măcar 4 ore (până în ora 21) înseamnă că ai un job foarte obositor. Nu l-ai ales bine. Timpul pentru activității recreative este necesar

| doctorandus a răspuns:

Dezvoltarea personala este un hobby pentru bogatani.

| Frank51 a răspuns:

Mă dezvolt personal la job. Mi-am ales atent domeniul și ceea ce fac îmi dă deja satisfacție. În IT, se lucrează pe proiecte, care de obicei durează 2-3 zile in funcție de proiect. Eu îmi termin treaba în 4 ore, in cele 2 zile rămase îmi fac treaba la facultate sau învăț ceva nou în domeniu. În ziua de azi este foarte ușor să faci mulți bani pe muncă puțină, and oh boy nu vrei să afli ce salarii sunt în IT laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca gasesti timp: seara, dimineata, in weekend, este timp arhisuficient, doar SA VREI si gasesti timp!
Acum nu mai munceste nimeni 7 zile pe saptamana, cum era in comunism, totusi chiar si atunci era timp pentru dezvoltarea personala, fiindca oamenii citeau carti si erau mai cultivati decat cei din ziua de azi.

| OmBanal33 a răspuns:

Daca vrei cu adevarat, iti faci timp.
Programul meu in zilele de luni - vineri optim este acesta: (pot exista mici modificari deoarece nu poti sa programezi totul 100%)
Ma trezesc pe la 6:30 - 6:45: Mancat pregatit pentru munca pana la 8 sau pana la 8:15 (depinde daca intentionez sa merg la magazin sau nu)
Plec la ora 17, daca am o iesire in oras planificata ma duc, daca nu, ajung acasa, fac exercitii fizice (daca nu le fac nu adorm, de la prea multa energie, la munca stau la birou), dupa exercitii fac un dus, si pe urma ori citesc ori ma relaxez la un film sau ceva.
Ma culc pe la 22:30 maxim 23:30 ca sa dorm destul.
Timpul inter 17:30 si 22:30 imi permite sa fac treaba daca e ceva de facut, sa ma relaxez sau sa fac orice altceva...
In week end dimineata tennis de cele mai multe ori dupa daca am ceva iesire planificata bine daca nu, exercitii fizice, carte sau iesit pe afara la o vorba...
Sunt convins ca nu toti au un program fix ca al meu si altii lucreaza in ture, asa cum am facut si eu de altfel o perioada buna de timp...
Tine doar de tine daca doresti ceva cu adevarat... iti gasesti timp...

| SelenaTpu a răspuns:

Cam greu mai găsești timp. Avem 4-6 ore după munca în fiecare ziwi weekend.
Timp în care mai trebuie să ocupi de lucruri pentru familie, sport, pasiuni, relaxare etc ce de multe ori 3 prea puțin