| Casian76 a întrebat:

Dacă o facultate are media de admitere mai mica înseamnă că este mai slaba și inutila (în comparație cu o facultate din aceeași universitate)? Am posibilitatea sa intru la buget cu media mea, la facultăți de sub 8, 20; și la taxa la cele de peste 8, 50.
As vrea sa merg undeva unde să intru pe buget fiindcă asa nu risc sa pierd asa mulți bani și nici nu am o stare materiala bună. Domeniul îmi place și îmi place de asemeana sa învăț.
Credeți ca ar fi mai bine sa optez pentru cea cu media mai mica?

Răspuns Câştigător
| AndraLavi a răspuns:

Nu e neaparat ca facultatea ar fi slaba, ci mai degraba ofera posibilitatea oricarui elev sa devina student chiar si cu o medie mai mica. Eu de exemplu am avut o medie de 8, 15 si am intrat printre primii, ultima medie fiind de 6, 13. Conteaza sa te descurci tu si sa iubesti domeniul ales, sa te gandesti ce oportunitati ai dupa terminare, altfel pe parcursul facultatii iti va fi foarte greu sa te acomodezi si ar fi pacat sa traiesti cu regretul ca nu te-ai dus altundeva. Succes!

2 răspunsuri:
| Clytia a răspuns:

Hei! Știi că alegerea îți aparține, dar părerea mea e că mai bine optezi pentru cea fără taxă. Mai ales că îți place domeniul. Până la urmă, e importat să faci ceva ce te și pasionează.
Mult noroc!

| DanielPH a răspuns:

Daca media de admitere este mai mica nu inseamna ca specializarea este la pamant. Poti face spre exemplu ceva struto-camila de prin ASE, de unde iesi somer cu diploma, iar ultima medie de la buget a fost 8.50, sau poti urma o specializare ceva mai nestiuta, totusi cautata, unde poti intra si cu 5 si ceva. Si crede-ma ca se poate. Stiu un tembel care avea de ales intre: 100% nota bac sau 50%bac, 50% o nota de la bac. Si a ales 6 de la bac + 5-ul de la matematica, a reusit performanta sa imtre cu 5.5 fara vreun examen de admitere. laughing)
Alege ceea ce-ti place, conteaza sa te vezi profesand in domeniul respectiv!