| Caffe a întrebat:

Daca o persoana moare, si o alta persoana este raspunzatoare de inmormantarea acesteia, unde trebuie mers? si ce trebuie rezolvat? ma refer aici la actele pe care ti le trebuie cand trebuie sa inmormantezi pe cineva, as dori sa stiu si de unde se scoate certificatul de deces?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti trebuie certificatul de deces si locul din cimitir. Primul il obtii de la Starea civila a primariei de care apartine decedatul, in baza actului de la doctor si al doilea il cumperi de la preotul localitatii.

| ElenaSA a răspuns:

Iei legatura cu un doctor-de familie sau daca ai primit ceva de la medicul de pe ambulanta.Iei actul medical si mergi cu el la primarie cu tot cu actul de nastere al persoanei, buletin si iei certificat de deces pe care il dai preotului. Daca nu are loc de inmormantare trebuie sa te interesezi si de asta, asta fiind partea mai greu de facut si mai scumpa.