| stefstefansteff123 a întrebat:

Daca SRL-ul meu are profit zero (nu vand nimic trei luni, sa zicem). Ce taxe voi plati?

Răspuns Câştigător
| GabrielaaGbai244 a răspuns:

Dacă SRL-ul tău nu înregistrează profit timp de trei luni, este posibil să nu plătești impozit pe profit în acea perioadă. Cu toate acestea, este important să consulți un contabil sau un specialist în domeniul fiscal pentru a obține informații precise și actualizate despre situația ta specifică. Ei pot oferi sfaturi personalizate în funcție de circumstanțele tale și legislația fiscală în vigoare.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti micro atunci trebuie sa platesti taxele salariatului

| doctorandus a răspuns:

Ai contabil. Intreaba-l pe el.

| stefstefansteff123 explică (pentru doctorandus):

Eu zic sa taci, vorbesti degeaba

| doctorandus a răspuns (pentru stefstefansteff123):

OK. Fa ce vrei, dar sa nu-mi zici ca ai SRL fara sa ai contabil. Ca ar mirosi a parnaie.

| suntserios a răspuns (pentru stefstefansteff123):

Nu vorbeste degeaba, e obligatoriu sa ai contabil la SRL

| siriusblack98 a răspuns:

Pai depinde, SRL ul tau este platitor de TVA? Este platitor de impozit pe profit sau pe venit?

| adryang78 a răspuns:

Depinde. Dacă ai cel puțin un angajat, plătești contribuțiile salariale pe care le reții din brut.
Dacă ești plătitor de impozit pe venit, nu plătești nimic, dar declarația 100 se depune conform legii, trimestrial, chiar dacă este pe zero.
Nici dacă ești plătitor de impozit pe profit nu ai ce să plătești, dar, la fel, declarația se depune.
Dacă ești plătitor de TVA și n-ai vândut nimic, dar ai avut achiziții, logic ar fi să ceri rambursare.