| Robitzuu20 a întrebat:

Daca stau in Bucuresti, pot cumva sa devin subofiter jandarm? Sau daca de exemplu ma duc la scoala de jandarmi Falticeni si o termin, pot cumva sa imi continui cariera in Bucuresti? Si daca nu, imi iei ofera cazare sau cum?

Care sunt conditiile de intrare la facultatea A.I cuza Jandarmi?

P.s:

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Inainte de toate trebuie sa ai in vedere ca daca faci Școala Militară de Subofițeri Jandarmi vei fi obligat sa lucrezi o perioada ca jandarm asta daca nu ti-ai platit acel an de pregatire. Iti recomand academia daca poti intra, sunt mult mai multe beneficii si altcumva avansezi. Vei lucra acolo unde vei fi repartizat, cel mai probabil vei fi repartizat in Bucuresti daca acolo ai domiciliul. Conditiile de admitere la Școala Militară de Subofițeri Jandarmi sunt sa ai examenul de bacalaureat si sa ai media notelor la purtare din liceu minim 9. La academie nu stiu, cel mai bine ar fi sa ii suni, cu siguranta te vor lamuri.

| Robitzuu20 explică (pentru anonim_4396):

Ok, dar mascatii cu arme care sunt in intervențiile speciale, gen o rascoala sau o bataie generala, sunt ofițeri sau subofiteri? Care este diferenta dintre cei doi? Care sunt beneficiile unui ofiter? Pls raspunde-mi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Robitzuu20):

Ofiterii sunt mai bine platiti si mai respectati. Ca subofiter vei primi comenzi de la ofiteri, ce iti spun ei aia faci. Ei te trimit unde este nevoie, aceasta alegere este una pe durata lunga si de asta iti recomand academia, avansezi mult mai repede si nu ajungi un simplu paznic. Ca sa ajungi mascat ofiter iti trebuie fizic si psihic de fier, deci treci la treaba! Urmeaza-ti visul!

3 răspunsuri:
| Robitzuu20 explică:

Ma scuzati, daca termin scoala de jandarmi falticeni pot sa imi continui cariera in Bucuresti? Daca nu, imi ofera cazare in locul care ma trimite?