| MariMaria103 a întrebat:

Daca stiu o limba fluent si vreau si diploma de bilingv trebuie sa fac o scoala sau pot sa dau un anumit examen si sa o primesc?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cunoasterea unei limbi straine nu este certificata asa cum zici tu, printr-o "diploma de bilingv"!

Daca cunosti o limba straina si ai nevoie de un certificat sau de un atestat prin care se confirma/certifica cunoasterea respectivei limbi, va trebui sa dai niste examene(testari) speciale :
* pentru limba engleza (cele mai cunoscute!):" Cambridge", "IELTS", "Toefl"
* pentru limba franceza:"DELF", DALF"
*pentru limba germana:"DAF","DSH","GDs"
*pentru limba spaniola :"DELE"
* pentru limba spaniola: "CELI","CILS"
*pentru limba portugheza :"DEPLE","DAPLE","DIPLE"
*pentru limba japoneza :"JLPT"

p.s. denumirea testarii este data de catre institutia care elibereaza certificatul sau atestatul.Nu este obligatoriu sa urmezi cursuri de limba pentru a te prezenta la o testare!

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nu poti da examen daca nu urmezi cursuri. Oricat ai stii, trebuie sa faci niste cursuri.

| AndreeaCr a răspuns:

Buna! Din cate stiu eu, depinde de centru, insa se platesc oricum testarile. O zi faina!

| Cra4678q a răspuns:

Poti da niste examene la care primesti diploma la centrul limbii respective din orasul tauwinking big grin