| daniel182005 a întrebat:

Dacă știu sa muncesc în programele de editare pe care le folosesc designerii grafici, cum pot face ca să primesc cursuri și sa ma angajez, dacă n-am peste 18 ani (pe design grafic vreau sa merg și după liceu)?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa te angajezi nicaieri fara BAC si ceva certificari de calificare, pentru pozitii de grafic designer.
Acorda mai multa importanta terminarii licuelui si luarii BAC-ului, daca doresti in viitor sa prinzi pozitii de grafic designer. Dupa terminarae liceului poti face o facultate sau poti merge la cursuri specializate, dar momentan, nu se poate nici una si nici alta.

| outsidethebox a răspuns:

Ca sa inveti, poti incepe cu Youtube si cu mult exercitiu pe partea ta. Legat de cursuri, de cele mai multe ori se cumpara de catre cursant si doar intamplator sunt platite de firme, pentru angajatii lor deja existenti. Insa stapanirea unui program, nu suplineste fie creativitatea artistica, fie scoala la greu, precum inginerie, arhitectura, etc.
Nefiind major, nu mai bine ai da atentie mai mare scolii acum, decat unei incercari de a invata programe si de a te angaja? Oricum, pentru asta (angajare adica) trebuie sa fii major, sa ai studii (imediat dau exemplu) si sa dai o proba de lucru, sa vada cum iti merge mana si mintea!
Ai vrea sa fii designer/creator de personaje de jocuri pe calculator? Exista o scolarizare speciala pentru aceasta nisa, insa esti acceptat doar daca ai terminat in prealabil o facultate si nu orice facultate, doar 3 sau 4 sunt acceptate, una dintre ele fiind arhitectura!
Asadar, ca un mic hobby sau ca o distractie in afara scolii, poti incepe sa inveti orice program expert vrei, insa nu vice versa, adica nu legi scoala de gard, atata cat se mai face si stai doar pe calculator. Mult succes!

| Vântulalb a răspuns:

Pana termini liceul si faci 18 ani, poti sa te inscrii la niste cursuri. Urmareste anunturile din zona ta si vezi unde se fac.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

Primul lucru, invata. Fa macar un curs. Fa tot ce poti sa fii "the best"
Al doilea, intra pe site-uri ca freelancer.com, si acolo, cu ce stii, dar vezi, trebuie sa inveti tare bine ca sa fii cautat, poti in doi trei ani sa ai un salariu super decent doar din lucrarile ce le faci pe acolo. Ideea acolo e simpla, cineva sa zicem are nevoie de un logo pentru firma lui, posteaza un anunt cu ce ar vrea, tu vii cu ideea si o imagine a acelui logo, altii au si ei dreptul sa faca la fel, si cel ce a postat anuntul alege pe cel care considera ca e mai reusit. Plata e via cont bancar sau Paypal cel mai adesea in dolari. Daca esti bun, pentru o lucrare de 10-15 minute poti lua 5-10 dolari sau chiar mai mult. Si asa, nici nu trebuie sa te deplasezi la locul de munca, si nici nu ai sef, si lucrezi cand vrei.

| Karlson a răspuns:

Poti sa urmaresti cursuri pe internet. Nu cred ca te poti angaja de acum, in schimb, ai putea sa participi in anumite proiecte. Ai putea chiar tu sa faci cursurile. Cauti persoane care au nevoie de un Graphic Designer si incerci sa te bagi in echipa lor. Succes!