| ionutchiriac222 a întrebat:

Daca sunt avocat, as putea sa fiu si profesor in acelasi timp la o scoala? Mi as lua cateva ore

Răspuns Câştigător
| SynapseNinja a răspuns:

Ai putea să predai la o facultate de drept, dacă ai făcute ceva mastere, doctorate sau ceva cursuri post universitare. Vezi tu ce ți se cere acolo.
Numai că dacă ești angajat la Ministerul Justiției ca avocat din oficiu sau pe orice alt post la stat... nu mai ai voie să te angajezi la vreo școală de stat, ci la una privată. Fiindcă nu ai voie să iei două salarii de la stat, în schimb, la privat poți lua câte salarii vrei.

| ionutchiriac222 explică (pentru SynapseNinja):

Aici voiam să ajung, la incompatibilitatea între funcții. Mulțumesc

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La scoala ai putea sa PREDAI, nu sa iei ore.
Pentru a putea preda in invatamant trebuie sa fii facut modulul pedagogic.

| gabicoo a răspuns (pentru Bula):

Gura păcătosului adevăr grăiește! Spune o vorbă românească!
Fără să vrea a spus adevărul! Neluțu își va "lua" câteva ore la o școală! Adică va freca menta și va lua niște bani "munciți" din greu!
Am la școala la care predau (eu o fac pe bune) un popă care a luat câteva ore de religie, câteva de educație socială și câteva ore de desen! Plimbă lanțul la câine două zile pe săptămână și scoate in fiecare an câte o generație de doctori docenți!

| ionutchiriac222 explică (pentru gabicoo):

Da, chiar voiam să văd un profesor cum predă 3 pagini la educație socială și le dă lucrare de control pe bandă rulantă copiilor. Sau proiecte pe care le fac părinții. Iar la desen, mai lejer nu strică, decât profesoara mea din școala generală care ținea de materie și nimeni n-o băga în seamă! Dumitale ce materie predai?

| gabicoo a răspuns (pentru ionutchiriac222):

Popa ăsta despre care ți-am zis îmbină educația socială cu desenul! Adică: le pune filmulețe la video proiector in timp ce elevii desenează sau stau pe telefon! De predat predă 5 pagini tot anul, iar la religie face spălare de creier!

Eu predau geografie!

| johnnny123 a răspuns:

Nu cred că ar trebui să te preocupe această problemă având în vedere că nu ești avocat (și nici nu vei fi în viitorul apropiat)

"în 17 Martie | ionutchiriac222 a întrebat:
Sunt un băiat de aproape 18 ani"

| ionutchiriac222 explică (pentru johnnny123):

Tocmai. Mie mi-ar plăcea să predau franceza, însă ca hobby mai degrabă, nu să mă plătească statul cu salariul minim pe economie. De aceea, m-ar tenta dacă aș putea să iau câteva ore și dacă nu există cumva incompatibilitate între funcția de avocat și cea de profesor.

Răspuns utilizator avertizat