| JIJ a întrebat:

Daca sunt la master pot sa depun actele la somaj? sa ma inregistreze in baza de date si sa ma gaseasca firmele, e legal daca sunt la master?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Nu, nu poti. Nu vei lua somaj. Daca urmezi facultate, master, doctorat nu beneficiezi de somaj sub nici o forma. Beneficiezi de somaj numai dupa ce termini facultatea, master si nu mai faci alta facultate sau master timp de 1 an. la absolventi somajul este 250 RON pe luna timp de maxim 6 luni, pentru mai multe informatii vezi aici legea somajului.

http://www.avocatnet.ro/......st-an.html

Ca acte, trebuie un dosar facut cu, copie dupa buletin, certificat de nastere, copie dupa diploma de licenta/master/doctorat si supliment copie cat si originalul la supliment care ti-l va da inapoi acel angajat de la ANOFM sau AJOFM dupa caz, si o cerere in prealabil, de asemenea trebuie sa te duci la circa financiara sa iei adeverinta fiscala ca nu beneficiezi de alte venituri dar repet asta numai atunci cand nu vei urma un alt program de studii facultate/master/doctorat altfel NU vei benifcia de somaj. Este o ilegailate daca esti la un program de studii si iei somaj, e caz penal, vei avea probleme mari cu legea. Mult succes!