| Anderi0102 a întrebat:

Dacă sunt la profesionala și dau seralul și iau și bacalaureatul mai pot intra in Jandarmerie sau Poliție sau trebuie neapărat 4 ani de liceu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examenul de bacalaureat il poti sustine abia dupa ce ai terminat liceul. Si la seral mai faci 3 ani, dupa profesionala, respectiv cl.XI-XIII. Dupa aceea poti candida la o scoala de politie sau la una de jandarmi.

| Anderi0102 explică (pentru Ioandelasal):

După părerea ta ar fi mai bine un liceu sau profesionala pentru Jandarmi sau Poliție?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anderi0102):

Este bine sa urmezi un liceu, pe profil de stiinte sociale sau filologie.

| catalin09023 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca esti la matematica-informatica ce are? Am prieteni care au fost elevi la Matematica-Informatica si in prezent sunt la Academia de Politie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru catalin09023):

Nu este nimic, poti candida, doar ca profilurile indicate de mine te ajuta la admitere si chiar in scoala.

| catalin09023 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu prea mai au legatura profilurile cu admiterea =(
In sensul ca admiterea la politie e mai mult materia din 5-8, nu 9-12.
(aici vorbind de scolile de agenti)
Daca vorbim de academie, doar istoria te ajuta.

6 răspunsuri:
| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Pentru a candida la Politie/Jandarmerie este necesar bacalaureatul. In regulamentul de admitere nu se specifica numarul de clase necesar.

Ai bac = poti da.