| random1620 a întrebat:

Daca te duci pe facultatea de mate-info, poti sa faci acel modul pentru profesori (nu mai stiu cum se numea) ca sa ajungi sa devii profesor in mate sau info?
*Asta e in cazul in care nu se reuseste cu programarea

2 răspunsuri:
| Ka0ru a răspuns:

Modulul psihopedagogic? Sigur ca da, doar ca trebuie continuat si la master daca nu ma insel, daca vrei sa predai la liceu.
Faci la licenta in fiecare semestru, in primul an mai mult partea de psihologie, anul 2 inveti sa faci planuri de lectie si in anul 3 faci practica in clasa cu elevi.

| Frank51 a răspuns:

Da, se numește modul 1, il poți faci în paralel cu facultatea sau post-universitar. Poți preda la gimnaziu calificat.

Însă de ce alegi partea mai grea și mai prost plătită? Este mult de muncă, deși nu pare, iar salariile sunt foarte mici. În programare începi din start cu salariul mediu pe economie, și într-un an ajungi să ai salariul unui profesor cu 25 de ani vechime.