| Stefan_Robert_1990 a întrebat:

Daca te inrolezi in armata (terestra) statul iti plateste functia sau ma rog inrolarea? Deoarece ma cam bate gandul sa merg in armata avand in vedere ca am 17 ani si e si finalul lui 2019, curand fac 18 ani si am nevoie de niste banuti in plus. Pe langa servici as vrea sa fac armata ca sunt foarte atras de arme, tancuri si pe langa asta in caz de Doamne fereste as vrea sa ma risc pentru țara/

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De riscat pentru tara nu merita pentru ca tara nu iti ofera conditii de trai decente. Partea buna e ca iesi la pensie la 45 de ani parca si aduni bani la greu. Nu ai multe cheltuieli in armata daca stai in baza.

| Violleta2022 a răspuns:

Banutii ii faci dupa terminarea academiei militare, adica dupa ce termini liceul, iei BAC-ul si apoi termini Academia militara.
Bineinteles ca te poti inrola in armata, ca simplu soldat, dar s-ar putea sa nu-ti convina armata pe bani atat de putini, ca simplu soldat.

| Stefan_Robert_1990 explică (pentru Violleta2022):

La ce te referi? Eu ma refeream sa ma inrolez in armata cand fac 18 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stefan_Robert_1990):

Adica ca simplu soldat, nu?
Ca doar atat se poate, la 18 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, te plătește. Mergi la Centrul Militar Zonal și înrolează-te.

| Stefan_Robert_1990 explică (pentru sadrian46):

Te poti inrola si la 17 ani sau e minimum 18 ani?

| sadrian46 a răspuns (pentru Stefan_Robert_1990):

| Bizon95 a răspuns:

"am nevoie de niste banutzi in plus pe langa servici"
NU exista asta... PUNCT
evident ca te vor plati, de asemenea iti vor da casa si masa, daaaar
DE ASEMENEA ITI VOR DA CASA SI MASA, adica vei locui si vei trai in cazarma pana termini stagiul militar, iar in afara cazarmei nu iesi decat in permisie, deci NEMA ALT SERVICI!

si alte vesti proaste, din cate stiu eu nu te primesc fara bac luat

iar cea mai proasta veste e ca E CONCURENTA, pentru ca sunt foarte multi care vor casa masa si salariu asigurate, asa ca au de unde alege... totusi acum e armata de profesionisti!

insa, iti doresc succes tongue~~~~

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Primul lucru care mi-a venit in ninte citindu-ti intrebarea a fost videoclipul asta: https://youtu.be/HmoV6qi5Ufo

| BuLaNNNeL a răspuns:

Adică să te inrolezi in armata, dar sa si lucrezi (un job normal?). Se poate, exista "rezervist militar", dar câștigul pe luna va însemna 150 de lei, parcă, pentru soldați. Practic, te pisi pe ei.

| Stefan_Robert_1990 explică (pentru BuLaNNNeL):

N-ai inteles ma inrolez in armata si muncesc ca soldat adica frec duda nu as vrea sa parasesc tara doar daca ei au nevoie de mine...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Stefan_Robert_1990):

Aa, da. Ai nevoie de minim 10 clase. Si sa fii apt fizic si medical. Vei avea un traseu drept proba fizică. Scris nu ai, cel puțin pentru soldați. Te duci la BIR (se gaseste in municipiul fiecărui judet) si ceri informații exacte, plus actele de care ai nevoie pentru dosar. Dar soldele ca simplu soldat sunt foarte mici, minimul pe economie, parerea mea, nu merita. Ori înveți carte si dai pentru subofițeri, ofițeri (vei face scoala) ori alegi SGP-infanterie, iar acolo, ai ocazia sa iesi in teatrele operaționale ca sa faci un banut, dar ai "sansa"sa nu te mai întorci. Ca soldat, cam da, freci menta, dar stii ca e o vorba "asa munca, asa bani" laughing. Înainte de a intra in problema, Vei face stagiu militar, vreo 4 sau 6 luni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stefan_Robert_1990):

Nu baitel, nu freci nici o duda, ca faci instructie de-ti iese pe nas, apoi mergi in marsuri si misuni samd.
Nimeni nu doarme in bocanci in armata, acolo se face non stop instructie, ca sa fii fit pentru cazuri de urgenta.
Si cine-l cel mai frecat si epuizat? Soldatul, ca ala trage si munceste, facand ture de 3 ore indiferent ca-i zi, noapte, iarna sau vara, tarandu-se pe coate si genunchi samd.
Nu-ti da nimeni casa si masa, doar ti se deconteaza partial chiria locuintei.