| Doremifa a întrebat:

Daca termin clasa a 10-a la uman in RM si vreau sa plec in Romania la vreun colegiu, repet clasa a 10-a sau trec in urmatoarea? Pentru admitere se iau in co nsideratie notele de la examen sau media dupa a 10-a?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Am avut o colega care a facut clasa a 9 a in Moldova si cand a venit in Romania i-au zis ca trebuie sa se inscrie tot in clasa a 9 a. Zicea ca nu avea alta varianta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ani buni cand am terminat eu clasa a 7 in Ro si m-am dus la scoala in Italia, m-au bagat clasa a 8. Acum nu stiu daca e asa si unde vrei tu sa continui liceul. Fiecare tara are regulile ei, dar daca vorbim de Italia stiu sigur ca treci normal urmatoarea clasa.

| Asly a răspuns:

Ai foare mari șanșe să repeți clasa, indiferent de note.Toate persoanele pe care le știu in caz asemănător, au repetat anul

| Doremifa explică (pentru Asly):

Dar in orice caz, conteaza notele din atestat si examene sau media din a 10-a?

| Asly a răspuns (pentru Doremifa):

Contează dacă vrei să mergi la o scoală anume(de fițe)
In caz că esți din Moldova, in fiecare scoală sunt rezervate 2 pe clasă pentru asfel de elevii

| Doremifa explică (pentru Asly):

Nu,la vreun colegiu slab

| Asly a răspuns (pentru Doremifa):

Atunci baftă

| Asly a răspuns:

De obicei nu se ia in considerare și repeți anul