| Biu_7672 a întrebat:

Daca termin liceul profil stiinte sociale cam ce as iesi? Ce calificare?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Diploma de bacalaureat nu iti ofera nici o calificare, deci fara facultate nu poti sa ''iesi'' propriu zis nimic. Liceul e insa important pentru ca el te ajuta sa cladesti niste informatii pe care mai departe le cimentezi in facultate. Sectia pe care o alegi insa are rolul de a te ghida mai departe. Fiind un profil preponderent filologic, stiintele sociale sunt urmate de elevii care vor in general sa urmeze urmatoarele facultati: drept, administratie publica, sociologie, psihologie, filosofie, istorie, geografie, geogra-turism, jurnalism, stiinte politice, LMA sau litere. In functie de pasiunile tale poti urma una sau mai multe din aceste facultati.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RedSpeed a răspuns:

Pai nicio calificare, pentru ca profilul stiinte sociale e unul teoretic, deci se subintelege ca vei merge mai departe, la facultate, apoi dupa vei avea o calificare in functie de facultatea urmata. Dupa terminarea celor 12 clase, vei obtine o adeverinta care sa ateste acest lucru, cam asta ar fi calificarea pe care o poti obtine. Iar daca vei lua bac-ul, vei fi calificata ca avand studii medii.

| petrina18 a răspuns:

Nu o sa iesi nimic. Si eu sunt la acelasi profil si mi se pare o mare prostie, pentru a-ti folosi la cv acest profil trebuie sa fii pasionat de ceva anume: isorie, psihologie... Ca sa iti poti face o carie urmand o facultate. Altfel, "degeaba ai liceu". Pot spune ca imi pare rau ca am ales asta dar, e prea tarziu, asa ca daca inca nu ti-ai ales profilul, nu te-as sfatui sa il alegi pe acesta decat daca iti place in mod deosebit.