| Maria_Lidia_1933 a întrebat:

Daca termin specializarea de ecologie si dau examen la ecologie pot preda biologie?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai ai nevoie si de studii pedagogice, conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.238.(1) Studenţii şi absolvenţii de învăţământ superior care optează pentru profesiunea didactică au obligaţia să absolve cursurile unui master didactic cu durata de 2 ani ori programele de formare psihopedagogică de nivel I, respectiv II, acreditate conform legii.
  (1^1) Programele de formare psihopedagogică de nivel I şi II pot fi urmate pe parcursul studiilor universitare de licenţă, respectiv master sau în regim postuniversitar."