| Valentina24 a întrebat:

Daca v-ati prezenta la un interviu pentru un job in care nu aveti experienta iar ceilalti candidati au, cum argumentati faptul ca sunteti potrivit pentru acest job chiar daca nu aveti experienta necesara? Maine ma lovesc de situatia asta laughing))

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Din pacate, o sa ai foarte mari dificultati. Daca ai noroc si angajatorul e destul de prost incat sa puna diploma pe primul loc atunci iti arunci acest atu imediat in fata si ai grija sa nu omiti niciun super-atestat pe care il ai respectiv super-activitatile tale extracurriculare. Ai astfel ceva sanse sa-l vrajesti. Trebuie insa sa fii neconventionala. Fii spontana, nu te imbraca ''by the book'', vei dovedi doar ca esti boring. Alege ceva mai neortodox. Sa spunem un look charismatic-cu un mic aer excentric. Asta se cauta. Ai grija sa-i demonstrezi angajatorului ca tu esti noul val, ca nu esti obisnuita, ca esti ''the real deal''. Priveste omul in ochi si incepe prin ''salut. ai sansa sa iei o decizie buna azi. eu nu pot sa pierd. dar tu poti''.

| Valentina24 explică (pentru TheAce):

Merci! Oricum nu ma gandeam sa merg imbracata la sacou ci o sa merg cum ma simt eu mai bine.In 2 ore merg laughing Tine-mi pumnii happy

| TheAce a răspuns (pentru Valentina24):

Sa-mi zici cum a mers! Btw, in ce domeniu de activitate e?smug

| Valentina24 explică (pentru TheAce):

A mers bine, cred.A fost foarte incantat de curajul meu pentru ca am raspuns la orice provocare.Mai tare m-a speriat cand mi-a spus ca voi avea de parcurs cam 4000km lunar laughing Si m-a pus pe ganduri daca sa mai merg sau nu. Domeniul vanzarilor.

| TheAce a răspuns (pentru Valentina24):

You should try it. Pare un challenge.winking. Nu-i ca si cum ar fi pe viatahappy

5 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Spui ca esti constienta de deficitul tau,insa din experienta proprie, esti isteata si inveti din mers.
Si ca meriti o sansa, pentru ca te cunosti bine si stii ca poti.
Trebuie sa fii ferma si sigura de tine cand spui asta.
Si privesti omul in ochi.
Succes!
Nu uita sa te imbraci ca la carte.