| cristigzz a întrebat:

Daca vreau sa ajung fotbalist la 13 ani si nu am facut fotbal de performanta la 7-8 ani, pot da probe pentru o echipa din laliga sau premier league la 18 ani? Sunt destul de talentat am un cont de Instagram pe care fac content fotbalistic

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 anisori nu ai cum sa ajungi tu fotbalist de performanta, la varsta asta abia alergi pe strada dupa mingie, e joci cu alti copii de varsta ta samd.
Daca iti place fotbalul si crezi ca ai talent, te poti inscrie la un Club Sportiv din orasul tau si antrenorul de fotbal de acolo te poate testa, sa vada daca ai talent nativ pentru fotbal.

| johnnny123 a răspuns:

Până la 18 ani mai ai încă cinci ani... Cam depinde ce faci în acești cinci ani, nu?

Dar ar trebui să fii conștient din start că în Premier League sau La Liga nu ajunge să joace oricine. Ajung să joace 1% dintre cei mai talentați 1%.

| mODIN a răspuns:

Deci te-ai apucat anul asta de ceva si la 18 ani vrei deja sa fii printre cei mai buni din lume? Nu prea merge asa...

Nu zic ca nu poti ajunge profesionist, dar daca te astepti in cinci ani sa treci de la incepator la apogeul sportului, ai asteptari foarte nerealiste. Concurezi totusi cu oameni care stiau ca asta vor de cand s-au nascut si s-au antrenat toata viata pentru asa ceva...

| Cipi1212 a răspuns:

Nu cred că poți.

| milliongirl a răspuns:

Nu conteaza.
Da poți...