| 1Q a întrebat:

Daca vreau sa devin cantaret si sa intru la conservator, ce sectie trebuie sa aleg si ce probe trebuie sa dau?

Răspuns Câştigător
| Iosub_Catalin_1993 a răspuns:

2 arii ( arie = parte dintr-o opera cu caracter solistic, asa se numeste, arie)
2 lieduri (lucrare vocala de sine statatoare, acompaniata de pian)
asta trebuie sa stii pentru prima proba, cele patru piese trebuie sa fie din perioade stilistice diferite (adica un compozitor din baroc, unul din clasic, unul din romantic/modern si neaparat unul romanesc). Adica piesele interpretate trebuiesc sa fie compuse de compozitori ce au trait in diferite perioade stilistice.( ex : Mozart = clasic, Schumann = romantic, Paul Constatinescu = stil romanesc).
Apoi la a doua proba iti pune in fata un cantec, in doua chei, cheia sol si cheia fa pe care trebuie sa canti si sa bati masura, apoi trebuie sa analizezi solfegiul din punct de vedere al notelor (tonalitatilor) si apoi sa intonezi o tonalitate (pasagera ) din cadrul solfegiului.

Eu acum ti am explicat intr-un limbaj de balta, total neprofesionist si oarecum gresit din punct de vedere al limbajului si al conceptelor la nivel avansat, insa sper sa intelegi.

4 răspunsuri:
| Iosub_Catalin_1993 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti unde o sa dai in ce oras pentru ca fiecare universitate are criterii diferite de selectie.
Daca vrei sa faci canto clasic fiecare facultate are un program diferit poti sa intrii pe site ul universitatilor. De exemplu la Brasov este asa::
2 arii din perioade diferite stilistic ( baroc, clasic, romantic, modern. romanesc)
2 lieduri din perioade diferite stilistic
Si trebuie sa stii acordajul lui Rossini sau gama cu nona sa o intonezi.

| 1Q explică (pentru Iosub_Catalin_1993):

In Bucuresti la modern vreau si ma intereaza ce probe se dau si ce trebuie sa fac

| Iosub_Catalin_1993 a răspuns:

Http://www.unmb.ro/......-canto.pdf

Uite ai aici toate detalile pe care le doresti

| 1Q explică (pentru Iosub_Catalin_1993):

Pai da dar nu inteleg ce zice acolo, vreau sa imi spuna si mie cineva mai pe romaneste cum s-ar zice