| DavidLacatus29052010 a întrebat:

Daca vreau sa devin chirurg in Anglia, dupa liceu, pot sa fac facultatea in Anglia sau trebuie neaparat sa o fac si in Romania?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Tu nici nu ai terminat liceul (sau nici nu l-ai început?), dar știi deja ce specializare de chirurgie vrei să faci și în ce țară vrei să profesezi... Adică niște chestii aflate în cel mai fericit caz la 15 ani distanță.

Nu ar fi mai indicat să abordezi acest lung și anevoios proces pas cu pas, în loc să sari peste 50 de pași direct la final?

Ar trebui să începi prin a te întreba singur "oare am suficientă voință să stau 2-3 ani câte 3 ore pe zi cu burta pe carte pentru a mă pregăti pentru admiterea la medicină"? Abia după ce faci asta are sens să te gândești la pașii următori.

| LisaJulie a răspuns:

Poți sa faci facultatea in Marea Britanie dar este cam complicat, ori trebuie sa ai multa ambiție sa inveti zilnic ori îți trebuie pregătire la biologie și chimie! Multa bafta! Și la engleza