| Kornuletz540 a întrebat:

Daca vrei sa lucrezi in Germania, pe un post intr-un depozit sau fabrica, ti se da in afara de salariu, si un venit minim universal garantat si cat ar fi acesta? Si acolo cum sunt costurile de trai in localitatile mici, de pe langa marile orase?

2 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Salariile și cotele de impozitare sunt calculate in funcție de vârstă, statut marital *( solo sau căsătorit) eventual copii în întreținere!
Mai contează postul pe care lucrezi, calificări.
Chiria și utilitățile cam ARD buzunarul! Depinde de tipul de persoana *( mana sparta sau mai chibzuit), vicii, transport de la munca-acasa dacă NU este asigurat de firma! Chiar și în " satelitii " din jurul München, Hamburg, Koln sau Frankfurt / Main viata nu este chiar ieftina!

| Koba12345 a răspuns:

Daca lucrii cu acte in regula Nu ti se da nici un venit minim universal decat daca aplici pentru "ajutor social" da pentru aia sunt alte demersuri, da nu prea poti si sa lucrii si sa ai ajutor social
Cumparaturile, mancarea ii cam la fel ca in Romania