| andreieftenie42 a întrebat:

Dar strainii daca au ajuns asa de bine fata de noi ce inseamna ca munceau 24/24? eu zic ca munceau mai eficient cat munceau, atata tot.

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Nemții sunt niste lepre, olandezii la fel. Alte nații nu știu că n am stat printre ei. Sunt bine că au furat, contropit și exploatat mana de muncă bună și ieftină.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind eram in scoala, la orele de practica din atelier, cand vreunul tragea cu forta fizica sa faca ceva care daca gindea putea sa faca mult mai usor, maistrul de acolo ii spunea: "Degeaba ai muschi, daca nu ai cap". A fost o lectie mult mai valoroasa decat multe alte lectii pentru mine, ca m-a invatat ca mai intii sa imi folosesc capul si apoi forta fizica.
Cind ai cap, faci altfel lucrurile, si iti iasa mult mai bine. Si mai repede. Ce e trist la noi la romani e ca se lucreaza si fara cap, si fara muschi. Se lalaie treaba si se merge pe "las ca merge si asa"

| andreieftenie42 explică (pentru cristi202):

Dar cum frate ca si la straini in scoala de exemplu ei au materii mai putine si e mult mai interesant.

| cristi202 a răspuns (pentru andreieftenie42):

Eu ti-am zis cum, e vorba de organizare facuta cu cap. Cind iti pui mintea la contributie, si iti organizezi munca, o faci mai repede si mai bine. Dar iti trebuie nitica minte. i sa o folosesti pe cea pe care o ai.

| andreieftenie42 explică (pentru cristi202):

Da ai dreptate dar vreau sa zic ca nici strainii eu nu cred ca ei nu iasa la terase, ca nu vorbesc cu femei, eu nu cred ca ei stau 24/24 numai la job.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, muncesc mult mai mult ca romanii, asta este clar!
Sunt de 30 de ani in Australia si aici se munceste de dimineata pana seara.
Nu exista distractie in timpul saptamanii fiiindca toate restaurantele si barurile se inchid la 10 seara. Exceptie este vineri seara si sambata pana la miez de noapte, dar duminica este pan la 9 sau 10 seara.

Magazinele nu sunt deschide seara, programul este 9-17 si atat.
Oamenii muncesc de rupte ca sa-si faca case, sa-si plateasca mortgage-ul, masinile, ca aici nu sta nimeni pe spinarea parintilor sau bunicilor, ca-i arunca imediat afara din casa cum au facut 18 ani, la munca si sa-si inchiereze singur casa.
Cand nu-ti ajunge salariul sa-ti platesti casa, masina si mancarea, apai iti mai iei uns erviciu de seara sau de weekend, unde tragi frate, ca nu-ti da nimeni nimic, de aceea au evoluat atat de mult.

| andreieftenie42 explică (pentru Violleta2022):

Pai in Australia e asa mare saracie? cum se munceste de dimineata pana seara? pai si cum se simt bine oamenii aia? adica ce fac pentru ei? intreb din curiozitate ca nu plec in afara.

| Yuoia a răspuns:

E vorba de organizare, disciplina si... cinste. Nu se fura ca la noi. Si nimeni nu e toata ziua la tigara ca sa treaca cele 8 ore.

| andreieftenie42 explică:

Apropo nici noi romanii nu suntem asa lenesi in scoli se invata n materii fata de straini, la straini e mult mai usor ca la noi iar la munca de exemplu lurezi la un market pe un raion nu pe 7000 ca la noi.