| fireagun a întrebat:

DAU FUNDA! As vrea sa urmez un profil spre filologie,dar as vrea sa ies un it-ist,urmand acest profil nu am cum,la mine in oras (Timisoara) exista "Scoala Informala de IT" daca urmez filologia+acea scoala, pot da in domeniul de it?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin "pot da in domeniul de it"
daca te referi la o facultate de IT, poti da indiferent de liceu, intrebare e daca ai sa faci fata venind de pe un profil de filologie.

daca iti doresti asa mult o cariera in IT de ce te gandesti la filologie?

| ziftode a răspuns:

LOOOOOOOOOOOL
filologia e facultate superioara, dupa aia o sa ai diploma SI ORICUM...
MATE-INFO NU ARE NICI O LEGATURA CU IT
IT-stii se ocupa de calculatoare, poti sa stii matematica pana poimarti ca nu te ajuta cu nimic, iar programatorii (care sunt bagati tot in definitia IT-ului) se ocupa cu scrierea de cod, deci daca stii informatica te ajuta foarte putin NUMAI daca esti programator de algoritmi avansati (cum ar fi engine-ul unui joc, sau optimizarea si incapsularea sunetului intr-un code ca apoi sa fie folosit in telefonie)

poate am eu prea multa bere la bord la ora asta, dar am avut profesori de informatica care nu stiau o boaba IT si faceam misto de ei cu programe care intorceau invers imaginea de pe toate monitoarele, iar ei se dadeau cu capul de pereti ca nu stiau ce are si urlau dupa "administratorul de system"

| suntserios a răspuns (pentru ziftode):

Mult prea multa bere la bord sa afirmi ca "poti sa stii matematica pana poimarti ca nu te ajuta cu nimic"

Afirmatia asta e facut de zeci si zeci de oameni, chiar saptamana trecut m-am mai contrazis cu unul pe TPU pe tema asta. Toti care afirma ca matematica nu ar treaba cu programare ori nu stiu nimic despre domeniu, ori sunt programatori de la mediocrii in jos si se cred prea buni

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Filologia n-are treaba cu it faci profil mate info

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Buna! Chiar ieri sau nu mai stiu in ce zi din saptamana asta am intrebat-o pe mama daca liceul poti sa-l faci si in alta parte daca esti minora.Mama mi-a spus ca da.Ea asa l-a facut.winking Exista camine din astea.Eu asa cred.Dar habar n-am.Eu voiam sa nu fac liceul din acelasi oras de unde sunt.dar acum am zis ca e prea greu sa stau la camin. =]]]
Sper ca te-am ajutat!winking

| ManRight2000 a răspuns:

Filologia se leaga de profilul uman,deci nu are prea are legatura cu informatica. Daca vrei sa devii IT-ist,cel mai bine ar fi sa urmezi o specializare mate-info(Gen Moisil,Loga, CNB, Pedagogic, Aslan, Lenau etc.)Succes!