| SegiuxxLX a întrebat:

Dau funda! Contravizita Medicala Oftalmologie! M-am inscris pentru sustinerea probelor la ANP Tg. Ocna si am miopie de -0.25 si -0.50
Ce sa fac la contravizita,sa ma duc cu lentile?
Sau in ce consta contravizita?
Eu am citit aproape tot tabelul de la oftalmolog aproape perfect (azi am facut un test), mai putin 2 cifre/litere de pe ultimul rand.
Am fost la un consult si a spus ca e aproape inseaizabil…Dar mi-e frica sa nu platesc asa multi bani degeaba, adica sa fiu respins la contravizita.
Pe baremul lor scrie:

** Inapt
*** Apt (pentru elevi si studenti pe perioada scolarizarii)
Apt ( AV = 1 cu corectie de maxim -2 Dsf)
*** pentru elevi si studenti pe perioada scolarizarii)

Miopie pana la 1, fără leziuni
ale F.O. şi A.V = 1 cu corecţie***

Miopie peste 1, fără leziuni
ale F.O. şi A.V = 1 cu corecţie***

Eu fiind la peste 400km de locul unde voi sustine probele nu as vrea sa fiu cazut la contravizita…
Dau funda celui care vine cu cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai o miopie foarte mica, care se poate corecta NATURAL in cateva luni!
Cauta "gimnastica de vedere" si "gimnastica oculara", vei gasi a gramada de exercitii simple, cu care iti poti aduce vederea chiar la 0 dioptrii.
Evident, aceste exercitii trebuie facute in permanenta, "sa-ti intre in sange", sa le faci din reflex.
Eu folosesc asemenea exercitii si am reusit sa-mi stopez cresterea dioptriilor, de peste 10 ani fiind constanta (chiar daca cu inaintarea in varsta ar trebui sa am deja cu +2-3 dioptrii marite).

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, mergi si intreaba i pe medici sau acolo la ANP unde esti inscris, ei stiu cum trebuie sa mergi la contravizita.

| RxTx a răspuns:

Stai ma linistit că la 0, 5 nu se ia nimeni de tine.
Eu am dat un interviu intr-un loc interesant la un serviciu gen la armată si mi-au spus ca ei angajează cu maxim 1, 5
Plus sau minus
Asa ca nu iti face griji pana in 1 cu plus sau 1 cu minus
Stai calm zen ca nu e bai