| Crinelamnt a întrebat:

DAU FUNDA

Daca știu foarte bine limba engleza, dar am doar liceul terminat, fara niciun curs sau examen care sa imi confirme cunoștințele (doar acele competente care se dau la bac, am B2), cum as putea câștiga bani din asta, insa fara ca sa fac facultate?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Prinzi un job ce exploatează abilitatile tale

| Crinelamnt explică (pentru sierra1):

Exemplu?

| sierra1 a răspuns (pentru Crinelamnt):

"competente care se dau la bac, am B2"

toți absolvenții de bac au d-ăstea! Ce mai știi să faci bine?

| Țoglă a răspuns:

Te angajeți în asistență online etc.
Trebuie să ai ceva la mână, precum examenul de cambridge. Nu ai nevoie de facultate sau eu știu ce.
https://www.britishcouncil.ro

| Crinelamnt explică (pentru Țoglă):

Ai putea sa imi dai mai multe detalii? Ce sanse as avea sa ma angajez, ar fi full-time, salarul de cat ar fi (aproximativ, bineînțeles)?

| Țoglă a răspuns (pentru Crinelamnt):

Dacă ai examenul luat, șanse foarte mari. Salariul între 2000-3000lei.

| Porcusorul a răspuns:

B2 e ok, dar nu te poti incadra la cei care stiu foarte bine limba engleza, de exemplu nivelurile C1 si C2 la care ajung cam toti absolventii de litere. Studiaza temeinic engleza pana ajungi la categoriile avansate amintite mai sus, mai apoi inscrie-te pentru un examen care atesta cunostintele tale de engleza. Eu recomand TOEFL care e vazut mai bine decat Cambridge cand vine vorba de angajari. Daca vei primi o astfel de diploma, atunci sunt sanse ca in momentul angajarii sa compenseze total faptul ca nu ai absolvit o facultate.

| Crinelamnt explică (pentru Porcusorul):

Sunt de nivel C2, am trăit in Londra mai bine de 10 ani, vorbesc engleza fluent, chiar mai bine decât limba română. Mulțumesc pentru sfat! Dar, pe mine ma interesează să știu ce as putea face in Romania, fara facultate, doar stiind engleza, înțelegi? Deci, ce sa caut, cine m-ar angaja?

| Porcusorul a răspuns (pentru Crinelamnt):

Suport clienti in limba engleza sau alte munci de birou care necesita cunostinte foarte bune de engleza. De exemplu, asistenti administrativi, suport logistica, relatii cu publicul si asa mai departe. Insa engleza e o limba straina foarte uzuala in Romania, practic vei si la concurenta pentru un job cu multi alti vorbitori ai acestei limbi, insa majoritatea vor fi absolventi de facultati. De aceea, singurul tau avantaj ca sa te cheme la un interviu nu va fi faptul ca ai stat 10 ani in Londra, ci o diploma care sa ateste faptul ca vorbesti engleza fluent (TOEFL, Cambridge).