| anonim_4396 a întrebat:

DAU FUNDĂ!
Încă nu sunt la liceu, dar mă gândesc deja la o carieră care să-mi placă și să fie o carieră din care am de câștigat, dar în același timp să nu fie foarte dificilă (cum este cea de avocat). Eu m-am gandit să mă fac ospătăriță, deoarece este un salariu destul de bun și se câștigă și bacșiș. Ce părere aveți despre ceea ce vreau să devin? Îmi recomandați această carieră?

11 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Este bine platit dar eu nu cred ca o sa fie un job pe care o sa il practici mereu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ai impresia ca avocatura e un job usor... sa fim seriosi. Si de ce aduci aminte de ospatar si cariera in aceeasi fraza? Sa fii ospatar merge 3-4 ani acolo cand esti taran, si nu salariile nu sunt bune, se da minimul pe economie pe restul din bacsis

| minrest a răspuns:

Draga Ysi, ma bucur foarte mult ca ai intrebat. Ospatar nu e cariera, e o meserie, abia daca poate fi numita astfel, poti face ospatar din oricine in doua saptamani. Salariul e foarte mic, de regula salariul minim pe economie. Se castiga bacsis, pe care il iau ospatarii si apoi il impart cu ceilalti salariati ai localului. Cu bacsis cu tot salariul e mic, munca e foarte grea, te tine mult la servici, e umilitoare caci e munca de sluga, ca fata te ciupesc clientii beti de fund, patronii pretind sex pentru angajare si multe altele. Numai carierele ''dificile'' aduc bani si sunt si interesante, toate meseriile care nu cer studii superioare sunt plictisitoare si prost platite. Buna seara.

| minrest a răspuns:

Anon, am citit din nou intrebarea ta si cred ca e cam tarziu sa te faci ospatarita, pentru ca deja esti mai inteligenta decat o ospatarita. Invata carte. Noapte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cariera laughing, esti fata... pai sa vedem, iti place cartea? Iti place sa canti? Ti-ar placea sa fi solista unei formatii? Da-mi cateva detalii. despre cam ce ai vrea tu sa faci in afara de ospatarita intelegi tu sau daca iti place ce ti-am spus mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
iti recomand sa faci macar o scoala postliceala cum ar fi de asistent medical/farmacist, dupa terminarea liceului, din cate stiu o scoala postliceala nu cere diploma de bac si dureaza doar 3 ani.
O zi buna.

| Iyulia3712 a răspuns:

Nici eu nu sunt la liceu, dar cu toate astea nu mi-a trecut niciodată prin cap sa devin ospătăriță (sau poate odata cand aveam 5 ani?)

| IoanaPsy a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine salariu bun. Eu nu as considera ca o ospatarita are salariu bun. Depinde care e termenul de comparatie. Doar tu stii ceea ce vrei sa faci mai departe. Cel mai bine ar fi sa consulti un consilier vocational (care poate fi chiar psihologul scolii tale) pentru a te indruma spre o meserie care sa iti placa si pentru care sa fii potrivita. Tinand cont ca inca nu esti la liceu, poate ar fi bine sa iti mai acorzi niste timp sa te gandesti la ce vrei sa faci in viitor. E posibil sa te razgandesti pana la finalul clasei a 12-a. Iar pe durata liceului, ai putea sa ai ca job de vara un post de ospatarita sa vezi cum e. Din punctul meu de vedere, e un job pentru tineri, un job sezonier, nu unul din care sa iesi la pensie (pe termen lung). Gandeste-te bine si incearca sa ai aspiratii mai inalte.

| Whooooo a răspuns:

Sa fi ospatarita nu e o meserie de vitor pentru ca o sa inbatranesti si nu o sa te mai vrea nimeniwinking

| slamandra a răspuns:

Salut. Postul de ospatar nu este atat de bine platit in Romania. Ar fi o varianta buna daca ai vrea sa pleci in alta tara. De exemplu in Germania este un post cautat. Ramane la decizia ta.

| Pink_Mymy_1986 a răspuns:

Eu cred ca este buna cariera de design.Ce liceu faci?