| LonelyGirl01 a întrebat:

De cand am iesit din sala de examen plang intruna! Ma consider o eleva buna la matematica: am note de 9 si 10, dar la examen am dat-o-n bara! cred ca o sa iau 6. NU VREAU SA MAI TRAIESC! voiam sa ma duc la mate-info, dar cred ca nu mai are niciun rost. Sunt prea proasta. Ce sa fac? sunt disperata.

12 răspunsuri:
| didi12 a răspuns:

Gandesti prost! Cum adica sa nu mai traiesti doar pentru simplu fapt ca nu ai facut bine la examen? Nu o sa spun ca e doar un examen, pana la urma are si el importanta lui, dar totusi, tu nici macar nu sti ce nota vei lua si gata.Nu dramatiza atat, si mai ales, incearca sa fi mai pozitiva.Doar pentru simplu fapt ca nu crezi(subliniez, crezi)ca vei lua o nota mare la examen nu mai vrei sa mergi la mate- info?!
Capul sus! Daca ai medie buna in clasele V-VIII, ai sanse sa intri.Asa ca, fi optimista, pozitiva, si vezi partea plina a paharului.
Moralul sus si bafta in continuare!

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Dumnezeule! Nu stiu de ce te-ai ingrijorat.Eu am avut nota mica la examen la matematica si a fost ok.Trei zile de lacrimi dar a trecutlaughing. Daca luam 8 e bine.Greselile pe care le-am facut, le-am facut "datorita" camerelor de filmat care ma stresau straight face si a emotiilor.O sa intalnim in viata multe cazuri mult mai grele decat examenul. Dramatizezi mult prea multstraight face. Pentru un examen la matematica sa nu mai vrei sa traiesti!? Daca dai peste situatii mai grele ce o sa faci!? Te sinucizi pentru ca nu poti trece peste?
Toate trec si toate se rezolva.

| Bogdan_9316 a răspuns:

Dale dracu de examen creezi ca eu nu l-am dat eu am 9-10 la romana si mate pe linie. In viata asta poti avea scoala daca nai cap is altii cu 8 clase sau 10 si le merge mai bine decat la cei cu 12 clase si facultate.

| Fluture a răspuns:

Si la mine e la fel, dar zi csa nu-ti mai faci atatea probleme, idei si ganduri. Asteapta sa vina rezultatele si poate nu e chiar atat de rau pe cat crezi tu. Nu are cum sa iei sub 6, fi mai optimista. Eu mi-am calculat asa, mai exigent, si mi-a iesit 7. Sa zicem ca o sa iei un 8-9 la roomana + media din 5-8 si o sa intri unde vrei tu.
Fi optimista!

| LonelyGirl01 explică (pentru Fluture):

La romana cred ca iau nota mai mare de 9.50...dar faza e ca apoi cred ca media de intrare la liceu o sa fie pe la 8 si ceva. voiam sa intru printre primii 5 la mate info, dar acum totul s-a dus...

| Lightning1997 a răspuns (pentru LonelyGirl01):

Sunt copii mult mai buni, care sunt optimisti chiar daca au gresit la ceva simplu. daca iei nota mare la romana, si ai medie mare pe 5-8 nu conteaza..doar nu o sa iei 6 la matematica daca stii matematica, cine e bun ia indiferent daca este examen sau lucrare.Plus ca afirmatia pe care ai scris-o cu majuscule este o aberatie totala

| Fluture a răspuns (pentru LonelyGirl01):

Nu s-a dus nimic, nu se stie. Nu mai fi asa ca nu vine sfarsitu' lumii aici. happy

| anadark84 a răspuns:

In viata vei mai avea de dat foarte multe examene. Ce se va intampla daca dupa fiecare tu iti vei spune ca esti proasta si nu vrei sa mai traiesti? Asteapta rezultatele si accepta-le! Succesul la un examen este determinat de foarte multi factori. NU depinde in totalitate de pregatirea ta, ci si de dispozitie, de starea de sanatate, de nivelul de emotivitate, etc. La examenele de matematica as mai adauga una: acolo depinde si daca iti pica fisa sau nu la un exercitiu!
Lumea nu se termina cu un astfel de examen!

| Shooter a răspuns:

Asta este...nu ai ce face.Si eu la romana aveam numai 10 si 9 si am luat la examen 7, 70...am intrat la mate-info.(am avut media generala de 9, 94 si la mate am avut 9, 15-la examen)

| doolsik09 a răspuns:

Doamne fat-o stai linistita, k nu e nimic, e doar un examen dac tie iti place matematica atunci alege mate-info. Sincer eu cred ca ar trebuie sa o iei ca pe o intamplare nefricita, nu te descuraja, pentru ca ink nu ai primit nota si chiar daca vei lua 6 nu este nimic, nu trebuie sa te demoralizezi pentru o nota.Du-te la mate-info!:*:*:* lasa ca o sa te revanseji la bac :*sad

| Alicy a răspuns:

Stiu cum te simti. Si eu am avut numai medii de 10 la mate pana acum. Dar azi la examen am gresit banalitati de la subiectele 1 si 2, iar la subiectul 3 am facut totul perfect. Si de la chichitele alea marunte iau foarte frumos un 8 sau poate mai putin...straight face nu stiu ce sa fac.dar ma resemnez. Calmeaza-te si incearca sa uiti pentru ca am ajuns si eu la concluzia ca nu are rost...

| AndreeaSt97 a răspuns:

Si mie mi-e frica de mate.Sunt cam de 8, 5-9 la mate, dar cred ca la examen o sa iau intre 7 si 8 crying am gresit un exercitiu de la subiectul 1, 2 de la 2 si la suiectul 3 nu iau mai mult de 15-20 de puncte.Dar nu are rost sa facem drame din asta happy