| teona125 a întrebat:

De ce acul albinei inpunge usor pielea animalelor?

1 răspuns:
| Wehrmacht a răspuns:

Ca-i ascutit.Ca sa pricepi...cu cat o suprafata este mai mica cu atat forta de penetrare este mai mare.Se exclud factorii cum ar fi citeza cu care loveste intr-un corp si chestiile din care sunt facute cele 2 corpuri. Exemplu:

Daca e ceva moale pe jos, sa zicem nisip ud si calci pe el, piciorul o sa se duca in jos.
Daca pui o placa mai lunga/lata pe acel nisip si calci pe ea, nu o sa se duca in jos la fel de mult deoarece suprafata de apasare este mai mare.