| WayhaughtK a întrebat:

De ce am nevoie pentru a intra la un curs de IT ( gen wed desing, graphic design sau orice in IT).
Am nevoie de matematica? ( sunt praf)
>Multumesc

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De ce am nevoie pentru a intra la un curs de IT"

doar să scoți bănuții din buzurar și gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,ai nevoie de matematica. Si pe mine ma pasioneaza acest domeniu, oarecum am lucrat freelancer la scriere si copiere continut pentru bloguri si site-uri de stiri, influencer sau lucrari in photoshop pentru anumite firme. Bine, mai lucrez cand am ocazia.

Imi place, dar daca vreau mai mult am nevoie de curs. Acolo se cere minim diploma BAC si cunostinte in matematica. Nu e pentru oricine munca in IT. In fine, maruntisurile poti sa le faci. Cum mai lucrez si eu. Dar cum lucrez eu e frectie la picior de lemn. Nu castigi cat castiga un lucrator IT. Angajat ma refer.

| thedistroyer a răspuns:

Industria IT e foarte mare. Poti sa introduci date intr o baza de date si sa zici ca lucrezi in IT. Dar ca sa câștigi bani, trebuie sa fii Bun Si ca sa fii bun trebui e sa înveți. Orice facultate de profil iti cere mate. Poate 80% din ce înveți e inutil, dar e foarte important sa înțelegi cum functioneaza un calculator si toata partea asta de logica, pentru ca sa copiezi codul de pe net e usor. Problema e cand te suna seful ca ti-a puscat programul si tu nu stii de la ce e. Deci da poti lucra fara mate, am prieteni care fac web dev, dar e un gap mare intre un salariu de-al lor si un inginer software. Din pacate dacă vrei să fii sus. cam oriunde trebuie matematica, într-o formă sau alta.