| anonim_4396 a întrebat:

De ce anumite firme sau angajatori pun anunțuri (active) de angajare pe site-urile de recrutare, cu nr de telefon unde să-i contactezi, dar când suni la acel nr afișat, nu răspunde nimeni?
Ori sună ocupat, ori sună de mai multe ori, dar nu răspunde nimeni.

Răspuns Câştigător
| Allhambra a răspuns:

Se întâmplă să rămână anunțurile și după ce nu mai sunt valabile.
Și atunci sună permanent ocupat sau nu mai răspunde nimeni.

4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Poate sunt ocupati.
Sau poate e schema aia in care te pun sa le dai poza cu buletinul si ei fac credite in numele tau si te trezesti mai apoi cu popriri pe conturi si recuperatori la usa. Au dat si la tv stire
Deci insista cu telefonul dar sa nu dai niciodata poza cu buletinul pe whatsapp la straini

| helpforyou a răspuns:

Unii sunt neseriosi.

| stef87 a răspuns:

Un proces de recrutare serios inseamna nu doar contact cu cei care aplica ( de obicei prin mail, cu un cv, scrisoare de intentie, nu un telefon), ci si intervievarea acestora si acordarea unui feed-back, sa stie oamenii mai departe ce au de facut.

Dar mai sunt si companii cu joburi mai usor accesibile, care u presupun prea multe conditii, deci fluxul de candidati poate fi mare si compania tinde sa nu ii ia pe toti in seama pentru un job banal - primul venit primulservit. Ocupat va suna cat mai suna lumea si se discuta la telefon, apoi, daca s-a gasit ceva, nu ii mai intereseaza.

Chiar si la companiile mari, pentru joburi serioase, nu sunt contactati toti, ci doar cativa selectati cu o citire pe diagonala a cv-ului; interviu cu cativa si se alege spuma. Pentru restul nu au nici macar bunul simt sa spuna ca a fost ales altcineva sau ca datele vor fi tinute intr-o baza de date pentru alte oportunitati.

La noi HR-ul e vai de noi.

| DjSannan a răspuns:

Firmele sau angajatorii pot pune anunțuri active de angajare pe site-uri de recrutare cu un număr de telefon pentru a contacta candidații. Acest lucru poate fi cauzat de faptul că departamentul de recrutare al firmei poate fi prea ocupat pentru a răspunde imediat la apeluri. De asemenea, poate fi cazul în care departamentul de recrutare nu poate răspunde la toate apelurile într-un timp limitat, așa că ar trebui să încercați să sunați mai târziu pentru a putea obține un răspuns