| anonim_4396 a întrebat:

De ce anumiți șefi încurajează pe angajații noi să tacă mâlc în fața celor vechi, fără să riposteze în vreun fel, fără să ia atitudine, pe principiul "taci și înghiți"/ "stăpân-sclav"?
Mă refer la cazurile în care un angajat molestează pe altul, dar în loc să fie mustrat abuzatorul, i se fac reproșuri tot celui molestat.
Nu ar trebui ca într-o echipă să primeze respectul reciproc și egalitatea (retoric întreb)?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Dacă fapta e grava nu are cum sa i ceara sa tacă, dacă sunt lucruri minore probabil ca se considera ca ar trebui sa învețe mai întâi, sa capete experienta ca să poata fi considerat îndreptățit sa riposteze sau poate ca șefului respectiv a trăit în genul asta de atmosfera în care i se spunea de mic ca trebuie sa tacă și sa suporte. De multe ori șefii nu vor complicații, vor ca lucrurile sa fie simple, certurile între angajați li se par prostii cu care nu vor sa se impovareze, și atunci prefera sa mușamalizeze unele abateri. Un angajat vechi ii aduce și beneficii, unul nou durează pana învață, dacă angajatul vechi nu are în general probleme și are doar odată cu unul nou probabil ca șeful va considera ca angajatul vechi are niște motive obiective pentru felul cum se poarta. Dar asta nu include violenta fizica, verbala, umilire etc

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai un simt democratic corect, numai ca nu-l au toti.
Cei care incurajeaza aspectul subliniat de tine sunt complexatii si frustratii care se simt niste mici ceausesti, dar care au avantajul ca nu vor sfarsi la fel ca el...pentru ca sunt prea multi, iar noi, prea putini.

| Goete a răspuns:

Totul e chehstie de punct de vedere si mereu va fi mustrat acela care are personalitatea mai slaba, e cel mai simplu

| LordCristobal a răspuns:

Fac asta de prosti ce sunt si din caracterului josnic pe care il au.
Cu siguaranta ca intr-o echipa trebuie sa primeze respectul reciproc si egalitatea.
Daca stai sa te gandesti bine si la scoala ala batut primea mai multa morala decat cel care batea.
Chestia asta provine din faptul ca suntem o tara cu societate de cacao...

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru LordCristobal):

Munca in echipa peste tot e nașpa. Indiferent de țara in care lucrezi.
Soluția e să lucrezi independent și nu permiți nimănui să-ți vorbească de sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mă refer la cazurile în care un angajat molestează pe altul, dar în loc să fie mustrat abuzatorul, i se fac reproșuri tot celui molestat.
Nu ar trebui ca într-o echipă să primeze respectul reciproc și egalitatea (retoric întreb)?

DA! EVIDENT!

Dar acum sa-ti raspund concret la intrebare!

In SOCIETATE! ( ma refer la societate CA INTREG! ) DE CE NU SE APLICA ACEST PRINCIPIU?
Dar in FAMILIE!/ FAMILII! - DE CE? se aplica principiul PATRIARHATULUI? Si NU PRINCIPIUL EGALITATII?

( daca nu cunosti termenul )

https://dexonline.ro/definitie/patriarhat

DE CE Femeia este vazuta nu doar mai slaba din punct de vedere fizic decat barbatul ( ceea ce e adevarat! - Teosteron vs Estogen! ) dar si psihic? Dar MORAL? ( :) ) DE CE FEMEILE SUNT PERCEPUTE A FI " cu*ve din nastere" imorale & " cu coarne in cap' ¿
( SI BIBLIA SUSTINE ACESTE ASPECTE! )
(Daca vrei iti Demonstrez! cu Citate! Ai citit-o in intregime & cu atentie?¿)
Iti dau eu un mic pont: Biblia a fost scrisa de BARBATI!
( pentru a le creea lor LIBERTATI! iar femeilor... indatoriri / obligatii ( fata de ei, evident! )
Nu e amuzant ¿

Asa functioneaza orice SISTEM!
Nu ai auzit de citatul " Cei puternici / invingatorii SCRIU Istoria "?

Dar de Bullying?

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Bullying

( Un fel de ' bulling ' este si razboiul Rusiei asupra Ucrainei! )

Ai vazut vreodata jocul unei pisici cu un soricel prins? Ai urmarit satisfactia felinei?

Pedofilie?

https://dexonline.ro/definitie/pedofilie

Ce Anume poate Atrage un adult sa " iubeasca " / doreasca... un copil? in ACEST FEL / MOD?
ALTCEVA INAFARA DE RAPORTUL DE PUTERE? PSIHOLOGIC VORBIND?

INTELEGI?¿

Altceva...

Ai auzit de Apex Predator?

https://www.google.com/......ps?/search

Vezi tu Rosita, REGULILE SUNT FACUTE DE CEI PUTERNICI!

Nu ar trebui ca într-o echipă să primeze respectul reciproc și egalitatea (retoric întreb)?

Totul incepe la nivel de Societate!, SE APLICA IN FAMILIE! & se rasfrange asupra tuturor ( mai ales a celor ( considerati ), ' slabi'.

Ai citit poezia lui A. Grigorescu - " Cainele si catelul "?

https://www.versuri.ro/versuri/grigore-alexandrescu-cainele-si-catelul/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Nu ar trebui ca într-o echipă să primeze respectul reciproc și egalitatea (retoric întreb)? "

Ceea ce nu stiu ( sau nu vor ) sa realizeze ( in special " cei puternici " ) sunt urmatoarele : in spatele orcarui om puternic stau o Multime de oameni slabi! Fara acei oameni slabi omul puternic nu ar mai PUTEA fi puternic!

In cazul unui hazard, dezastru natural, razboi, cataclism... cea mai buna Metoda de Supravietuire este INTRAAJUTORAREA! INDIFERENT! de Conditia Sociala!
Ai auzit de Pilda samariteanului milostiv?

Rautatea e Gratuita! Bunatatea... e o Comoara! Loialitatea & Umanitatea... REGULI DE SUPRAVIETUIRE UNIVERSALA!

| vodami92 a răspuns:

Probabil ca sa poarte respect in fata lor cu state mai vechi in firma respectiva!