| Alexskvr a întrebat:

De ce ca, angajat la stat esti limitat?
Stiu ca fiecare instituție are regulamentul ei si trebuie respectat, de ce totul este monoton zilnic si nu se investește în diferite cursuri ca sa devii mai bun?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai statu are nevoie sa-ti faci treaba care are nevoie, nu are treaba cu devenitul mai bun, majoritatea se duc pentru salariu acolo si le convine, sunt locuri stabile in timp si mai comode.

Nici macar la privat nu e valabila asta cu devenitul mai bun, sau cel putin in unele locuri, prietenu meu lucra la o companie mare de jocuri din afara ca programator dar la sediu de la noi, degeaba incearca el sa faca chestiile mai okey ca nu int pe nimeni, i se cere sa faca cumva si atat.

A vrut sa infiinteze un departament de inovatie, cucu, i s-a zis ca nu e cazul desi prin asta se eficientiza treaba si scadeau costurile, ca si asa firma e in cadere si a pierdut 500 de milioane de euro.
Si desi alte firme au asta.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta nu e deloc adevarat.
sunt suficiente institutii unde bugetarii nu au nicio limitare si devin in fiecare zi mai buni... spitale, universitati

| dullcat a răspuns:

Angajatii de la stat sunt acolo pentru salariu, nu pentru ca isi iubesc munca si vor sa fie mai buni.

| Frank51 a răspuns:

Aș spune că la stat sunt mai multe oportunități decât la privat, sume mai mari alocate pentru cursuri de perfecționare și multe alte beneficii.

| anonim3248 a răspuns:

La stat se fac cursuri de perfecționare.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Unele cursuri sunt făcute degeaba dacă nu îți place ce lucrezi după aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama este bugetară și nu este deloc limitată. Lucrează în protecția copilului. In 24 ani a făcut cursuri N care au ajutat-o sa își facă evantai cu ele ( cu diplomele). Timp pierdut de pomană la cursuri și bani tot la fel ia. S-a trezit ca a fost obligată sa meargă la nu știu care cursuri, iar dacă nu participa "era o problemă". Iar dacă nu făcea cursul, brusc nu se mai încadra cerințelor postului. Se trezea ca ii era bagat pe gat un curs la care numai pierdea timp de pomană, asta pentru ca decideau cei de sus sa investească bani în cursuri nefolositoare, în loc sa acorde bani în plus la salarii. Iar dacă nu mergeai "era o problemă", trebuia sa fi prezent ca oile la număr ca asa s-a decis de sus. Iar ca să "devii mai bun" la stat, nu contează câte diplome ai. Sau cursuri. Contează cât de bine te înțelegi cu x cutare sef/șefuț, cât de bine lingi în orificii, cât de bine te lingusești, cât de mult sifonezi la șefi despre colegii tai și din astea. Numai pupincuriștii o vor duce bine, când restul vor fi hămăliți pe salariu de nimic.
Cam asa sta treaba cu munca asta la "stat". Dacă tot ai fost curios.

| Sistemulxxl a răspuns:

Mergi la privat daca vrei ceva palpitant.

| Drake21 a răspuns:

Acesta este sistemul csf