| SingleForOne a întrebat:

De ce cred unii ca e usor sa intri si sa lucrezi in customer service/call center?
Am urmărit tutoriale de a ma prezenta mai bine, am citit articole cu descriere, am facut mai multe cv-uri bazate pe vanzari si customer service (desi, am 2 ani de experiență in alt domeniu de vanzari). Am aplicat pe la vreo 10 companii, si nu primesc un raspuns.
De ce pare a fi asa complicat sa lucrezi in call center, din punctul de vedere al angajatorilor?

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Oamenii aia primesc zilnic sute, mii de CV-uri. Daca ai aplicat pe site-ul lor sau site de job-uri folosesc un program de screening si cauta anume cuvinte cheie din CV-ul tau, gen customer service, comunicare, relatii clienti sau alte notiuni relevante pentru pozitia respectiva. De aici selecteaza 20 de CV-uri, dupa care trage un ochi peste ele timp de 10 secunde. Daca in 10 secunde nu i-ai atras atentia cu ceva, trece mai departe. In continuare alege vreo 10 oameni pe care ii suna. Numerele sunt random dar intelegi ideea.

Au mai primit inca 50 de CV—uri identice cu al tau saptamana asta. Daca vrei sa "stand out", fa putin networking pe Linkedin cu recruiterii de la compania care te intereseaza. Da-le un mesaj si spune-le ca esti interesat de job si ai aprecia un interviu. Gaseste un prieten/cunostinta care lucreaza la una din companii si roaga-i sa-ti faca o recomandare.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă ai aplicat și nu te-au cautat, nu înseamnă că nu ești potrivit. Poate au primit foarte multe cv-uri, poate au ales oamenii deja, sau poate că anunțul era pus aiurea.
Chiar și pe un post de paznic sau femeie de serviciu, angajatorii aleg candidați pe placul lor.
Acolo unde interviul se face de către specialiști hr, selecția e și mai proastă.
Cele mai ok interviuri sunt cu șefii de departament.
Pe hr nu știu cine i-a inventat, pun întrebări tâmpite și aleg câștigătorii pe random.org, că din interviu nu înțeleg nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru unii e usor, pentru altii nu. Ca la orice job.

| Wr3nch a răspuns:

Aplicat multi man, trebuie sa astepti. Mie mi-au raspuns dupa vreo 3 saptamani.

| mastadont a răspuns:

Mda, majoritatea companiilor caută doar femei, cică preferă o voce feminină, chiar așa mi-au zis acum vreo câțiva ani, bine că mi-am găsit în altă parte...

| maresaluV12 a răspuns:

Dacă n-ai limbariță, nu-i de tine.

| NekrosLife a răspuns:

Se angajeaza doar fete asa e ordin de sus nu stiu cine e seful cel mare dar ar trebui sa primeasca bataie zdravana prea multe oferte au femeile si barbatii nu sunt angajati deloc ori suntem egali in drepturi ori nu

| CactusAnonim a răspuns:

Buna, fiind in domeniul de HR, as putea sa iti spun ca consta mult in CV-ul tau, un avantaj mare ar fi limba straina, spre exemplu engleza sa fie avansata. Dupa aceea, ar fi experienta pe care o ai pana acum si cu ce te poti remarca. Spre ex. eu am un post la care mi se cere engleza avansat si cand ma uit dupa CV-uri, pe alea cu engleza mediu sau incepator le ignor- daca au experienta in domeniu, le acord o sansa-