| BeingSelfless a întrebat:

De ce destul de multă lume ar dori să fie însoțitori de zbor?
Sunt destul de multe condiții de îndeplinit, trebuie să fie impecabili ca aspect și comportament absolut în orice moment, riscul asupra vieții poate fi ridicat (accidente de aviație și/sau vreme și/sau chiar terorism), după o anumită vârstă nu se prea mai acceptă astfel de angajați (probabil după 40 de ani), pot fi și riscuri de sănătate personale sau de sănătate datorită mâncării din avion (deseori se spune că este deplorabilă), pasagerii pot fi teribili și greu de rezolvat, iar piloții și/sau managerii superiori pot fi teribili, de asemenea, dacă se găsesc câteva greșeli... dar totul pentru un salariu total sau aproape nesatisfăcător, și cu risc ridicat de a nu mai avea job în domeniu după o anumită vârstă!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ba sa stii ca majoritatea companiilor ofera salarii frumusele si cel mai important diurne. Pe langa asta ai foarte multe sanse de a calatori pe gratis.

| dullcat a răspuns:

Din moment ce acest job inca exista, este clar ca exista oameni interesati de el care gasesc si argumente pro, spre deosebire de cele negative scrise de tine.De exemplu, faptul ca pot calatori prin toata lumea. Iar eu nu am auzit nimic de salariu sa fie nesatisfactor. Apoi, sunt destul de multe persoane sociabile care prefera sa lucreze cu publicul, indiferent ca sunt si cazuri greu de rezolvat.

Iar mancarea din avion este adesea neplacuta ca gust doarece in aer presiunea aerului este mult mai joasa, ceea ce afecteaza papilele gustative. Si pretul conteaza, ca doar la first class e evident mancare mai buna decat la altele.

Mai mult de atat, mananci mancare gatita pe sol, in restaurante specializate pentru aceset serviciu, care apoi e transportata in avion si posibil reincalzita. Am vazut recent un video pe Facebook despre asta si pune lucrurile destul de multa in perspectiva. Restaurantele care se respecta au o camera care imita conditiile dintr-un avion si gusta acolo mancarea astfel incat sa fie decenta. Daca nu e, o iau de la capat pana cand gasesc reteta pefecta.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca salariile sunt bune, pentru ca am văzut câteva însoțitoare de zbor cu locuințe foarte frumoase, haine scumpe, mâncare pe măsură etc.Totusi,cum ai spus și tu îți asumi un risc.

Pai le place sa fie îmbrăcate mereu curat, aranjat (nu ai voie ne machiata în unele compani), sa călătorească, sa doarmă la hotel în tari străine.Plus ca pot manca la destinație nu neapărat mâncarea din avion.Si nah, nu vreau sa zic ca nu e obositor, dar nu trag nici în jug sincer.
Legat de șefi, dai peste nemernici și în fabrica.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimul151 a răspuns:

Și eu mi-aș dori să fiu însoțitor de zbor, și chiar mi-am propus să fac acel curs.

Până la urmă, în aproape orice domeniu există riscul de a avea accidente și de ați pierde viața.

După vârsta de 40 ani, sunt slabe șanse să te angajezi ca stewardeză( însoțitor de zbor ), cum sunt slabe șanse să te angajezi și în alte domenii ( majoritatea patronilor nu mai accepta să angajeze personal peste 40-45 ani și chiar 50 ani.

Așa cum există alte domenii, în care interacționezi cu publicul, așa e și la însoțitorii de zbor. În domeniile în care interacționezi cu publicul, pot apărea multe probleme, certuri etc. Însă, angajații trebuie să știe să le vorbească în așa fel încât să îi calmeze. Și asta, depinde foarte mult de etică și comunicare.

Ca însoțitor de zbor, în Europa poți primi salariu între 1600-2500 sau chiar peste, asta depinde de fiecare companie aeriană. Dacă mergi la companiile aeriene din orient ( Emirates, etc ), cu siguranță și salariul este unul mult mai mare.

Deci în acest domeniu, există și lucruri pozitive dar și negative.