| Sufletel_3419 a întrebat:

De ce drozofilele mai sunt numite si musculite-de-otet?

3 răspunsuri:
| LonelyGirl01 a răspuns:

Pentru ca atunci cand mustul fermenteaza alea roiesc pe acolo, cred.big grin

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Drosophila melanogaster este denumită musculița de oțet datorită preferințelor pentru fructele foarte coapte.
Să ai o zi cu zâmbet!

| alessia5158 a răspuns:

Drosophila melanogaster adica „iubitoare de rouă cu abdomenul negru" (gr. Drosos – rouă; philos – iubitor; melos – negru; gastris – stomac ) este cunoscuta si sub numale de " musculita de otet" sau "musculita de fructe" pentru ca are o preferinta speciala de hrana : fructele foarte coapte aproape intrate in procesul de fermentatie.