| MariusCristian7890 a întrebat:

De ce facultate am nevoie pentru a intra in politica?

Răspuns Câştigător
| aaanamariaaa a răspuns:

Științe social politice din ce știu. Nu este o facultate super solicitanta dar nici foarte căutată, după cum se știe medicina, it-ul și politehnica sunt cele mai căutate, dar toate sunt importante și necesare în câmpul muncii. O poți face pe aceasta, dar doar dacă crezi ca ti ar place.

| MariusCristian7890 explică (pentru aaanamariaaa):

FAA și SNSPA nu sunt bune?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De niciuna în mod special, ți se pare că politicienii noștri sunt niste genii educate?

| johnnny123 a răspuns:

Nu are absolut nicio importanță ce facultate faci (sau nu faci).

Oricum, multe dintre "personalitățile" noastre politice s-au apucat de facultate abia după ce au ajuns în poziții politice de top și nu mai dădea bine fără facultate. Dar în esență tot sculer-matrițeri au rămas, chiar dacă și-au cumpărat o diplomă.

| Drake21 a răspuns:

Te poti inscrie de pe acum intr-un partid politic

| Suise a răspuns:

Pentru a intra în politica nu trebuie neapărat sa ai o facultate. Poți sa te înscrii într-un partid oricând dacă ești major/a. Trebuie doar sa completezi un CV, o cerere de adeziune sau un formular de înscriere aferent partidului ales de tine și sa le depui la sediul acestuia.
Un alt aspect este acela ca se percepe o cotizatie lunara de la membrii partidului.
Ca și facultate, pot sa îți spun ce SNSPA, dar, ma repet, nu e obligatoriu, poți sa ai orice alta facultate.