| Atti12 a întrebat:

De ce in momentul in care ma uit sa cumpar un lucru, il caut, il analizez vreo 2-3 zile si cineva din familie sau orice persoana vine si imi arata tot acelasi lucru dar de 2 3 ori mai bun tot raman la lucrul pe care eu l-am vazut? Asta inseamna ca sunt un om fixist? Si in general in situatii si in viata, ce decid eu pentru viata mea, asa ramane, nu pot fi flexibil, gen azi sa ma uit la un lucru iar maine sa ma schimb la 180 de grade si sa ma uit la alt lucru.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi cum ai tras tu concluzia că acel lucru e de 2-3 ori mai bun decât al tău? Părerea mea e că dacă tu chiar credeai că e atât de bun nu mai rămâneai la opțiunea ta. Poate opțiunea ta are un raport preț-calitate mai bun, sau poate desi nu e absolut mai performanta, e fix cat ai nevoie. E greu sa zici ca ceva e mai bun decât altceva in termeni absoluți, mai ales să zici de 2-3 mai bun. Gândeste-te la mașini. Poți spune fix și 100% sigur că un Passat e mai bun decât o Dacia Pick-up? Poți spune ca e de 3 ori mai bun, fix? Nu. E mai performant. Dar pentru omul care vrea Dacia Pick-up, Passat-ul e inutil, are cai pe care nu ii va folosi niciodata, 2 scaune inutile pentru el și un preț care ii sare din buget.
Poate opțiunea ta nu e mai buna, dar e mai potrivita. In viață e bine sa fii hotărât.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se cheama ca esti incapatanat

| anonimg a răspuns:

Aici este vorba de convingere. Chiar daca altii ti-au aratat un produs mai bun, ei trebuie sa fie si convingatori.
Ca si eu pot sa fac asta, si in asemenea masura ca sa fac in ciuda, sau cu o alta intentie decat aceea de convingere. S mai ales convingere de alegere.
Convingerea este si ea extraordinar de subtila. Intentiile imorale ale unei inimi firesti nu sunt cunoscute nici macar de posesorul acesteia.
In principiu, nu exista convingere. Sau daca ar exista convingere, aceasta este lipsita de dragoste. Pentru ca dragostea convinge, chiar si daca dragostea aceasta ar fi lumeasca si nu ar fi de sus.

Ar fi raiul pe pamant daca oamenii ar lua aminte la aceasta:
"Tot ce faceti sa fie facut cu dragoste!" (1Corinteni.16:14)

| Frank51 a răspuns:

Inseamna ca esti prost. Daca cineva imi spune ca pot lua acelasi produs la bani mai putini si calitate mai mare, reconsider.

| Anuket a răspuns:

Dacă nu ai nevoie de ceva mai bun e perfect în regulă să rămâi la decizia ta, altfel trebuie să te mai cizelezi în timp sau nu vei mai primi sfaturi că nimănui nu-i place să-și răcească gura de pomană.

| badpanda a răspuns:

Depinde de la caz la caz. Daca mi-a picat pe vecina, degeaba imi arata ei fotomodele mai bune.

| Atti12 explică (pentru badpanda):

In sfarsit cineva care ma intelege laughing