| anonim_4396 a întrebat:

De ce mulți dintre angajatori nu cer cazierul angajaților noi?
Eu cred că acest aspect ar trebui să aibă întâietate.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Pentru ca e criza de angajati in Romania si angajatorii ar face orice sa aiba oameni indiferent de cazier.Se gasesc foarte greu oameni pentru munca.
Desigur, conteaza si domeniul unde lucrezi.
Pentru muncile mai joase si necalificate nu cred ca conteaza cazierul dar pentru oamenii care vor avea functii in statul roman acolo cred ca cinteaza cazierul.

6 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Ce vrei sa spui, Rosalia? Ca daca cineva a pasit vreodata gresit, poate fara sa gandeasca bine lucrurile, sa fie exclus din societte si sa nu-i ramana altceva decat sa te atace pe strada si sa iti fure tot ce ai asupra ta?

Sau explica mai bine ce vrei sa spui cu aceasta desteptaciune

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

Unii nu se schimbă niciodată și vor comite aceleași infracțiuni pentru care au făcut închisoare.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii.
Dar trebuie sa te gandesti si la altii.
Nu poti condamna un om o viata pentru o fapta pentru care si-a ispasit pedeapsa.
Pe de alta parte, comportamentul celui din fata ta oglindeste de multe ori vibratoa pe care Tu o ai fata de acea persoana. Deci inainte de toate trebuie sa ne schimbam noi.
Nu degeaba spune si in Biblie sa nu judeci; in final judecand iti boicotezi propria liniste spirituala si te simti rau tu insasi. Dar bineinteles e alegerea fiecaruia. Poti privi paharul jumatate gol, sau jumatate plin - si te asigur ca are influenta asupra Ta

| blackann a răspuns:

Depinde de job.

| Tokyo44 a răspuns:

O influența majora o are GDPR-ul

| 2Fear a răspuns:

Depinde,de situație și ce anume intenționezi să lucrezi.