| Alex9090 a întrebat:

De ce se mai duce lumea la facultate? Ca din ce observ toata lumea intreaba daca merita sa faca x sau y facultati.Trebuie sa va treziti la realitate la facultate nu te duci sa faci bani, te duci ca sa stii ca maine nu mori de foame doar atat, nu deveniti voi milionari daca mergeti la facultate.Fiecare milionar e milionar pentru ca a avut o pasiune pe care a exploatat-o independent si a tinut totul de el gen cantaret rihanna,fotbalist ronaldo,bucatar gordon ramsay, deci nu mai ganditi ma duc la facultate ca sa am siguranta, da-o incolo de siguranta ca ajungi la 50 de ani si iti plangi de mila ca n-ai facut ce iti place ca tu ai vrut sa fi sigur
I

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motivul este unul simplu si dureros: s-au schimbat lucrurile invatate, incepand cu gradinita si pana la terminarea liceului.
In trecut, "cei sapte ani de acasa" au fost baza vietii, a comportamentului si a intereselor copilului.

La gradinita s-a invatat comportamentul social, dar si ce patesti daca nu ai grija ce- si cum faci. Ai cazut, te-ai ridicat si ai mers mai departe. La doctor te-au dus doar daca ai avut o rana mare si trebuia cusut.

In clasele elementare te-au dezvoltat in continuare. Ai invatat sa citesti si ai citit basmele, aventurile (nu stateai calare pe messenger). Te-ai dus la scoala cu colegii, nu cu masina parintilor. Ai invatat cum se cos nasturile si ciorapii rupti, sa nu astepti dupa mama sau bunica.

In clasele gimnaziale ai invatat si lucrul de mana, in atelierul scolii. A fost baza necesara pentru micile reparatii din casa viitoare. Ti-au fost aratate diferite domenii de activitate, care ti-a produs interes, chiar hobby. Ti-ai format ideea de interes spre ramura de activitate unde vei lucra.

La liceu ai perfectionat cele invatate, in general, ai fost pregatit pentru viata. Daca ai urmat o scoala profesionala, atunci aveai si viitorul asigurat prin meseriile invatate (inclusiv practica).

Cei care au dorit (si au reusit prin concurs la admitere) au intrat la facultate. Acestia au fost relativ putini, iar concurenta la examen a fost mare. Insa, la facultate s-a intrat si s-a invatat tocind (mai putin gandind). Drept rezultat, au fost foarte putine inventii de nivel mondial.

Acum, la facultati, se invata materialele ce inainte s-au invatat la
licee de specialitate, iar ideile inovative pleaca peste hotare (fiindca acolo sunt ceva mai bine platite).
Deseori, cei care termina o facultate isi gasesc greu de lucru (mai ales daca nici nu-i prea place ce a invatat).

Valorile practice s-au pierdut, domina vocea banului.

Din pacate, tot mai greu gasesti un meserias priceput.
Au iesit la pensie sau au plecat din tara.
Au ramas doar cei buni de plata (prostiei).

| Violleta2022 a răspuns:

Marea majoritate din snobism si numai 10% ca sa invete si sa-si faca o cariera serioasa.

Sati linistit ca adevarati multi-milioanri in dolari nu sunt astia mititei ca Ronaldo si Rihanna cu cate 10-20 de milioane de dolari, ci adeavartii oamenii de afaceri care detin companii internationale de petrol, gaze, minereu, orase intregi, companii de renume mondial samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce se duce lumea la facultate?
Pentru ca mai avem nevoie in lumea asta si de medici, avocati, ingineri, arhitecti... nu doar cantareti si fotbalisti.

| johnnny123 a răspuns:

Te-ai gândit vreodată că poate oamenii nu se duc la facultate pentru a deveni milionari, ci pentru că lucrurile cele mai importante necesită studii?

Ți-ar plăcea să fii operat de un "chirurg" fără facultate?
Ți-ar plăcea să locuiești într-o clădire proiectată de un "arhitect" fără facultate?
Ți-ar plăcea să mergi cu o mașină construită de niște "ingineri" fără facultate?

Cum crezi că ar arăta o lume fără oameni cu studii superioare și specializări?
Crezi că ar fi plină de Rihanne și fotbaliști milionari?

| mihai69 a răspuns (pentru johnnny123):

Răspuns: idiocracy! (vezi filmul).

| Crackman a răspuns:

Oricum faci ce nu iti place

| trophin a răspuns:

De plictiseala cum ai pus și întrebarea asta laughing

| trophin a răspuns:

Nu a citit sau văzut știrea ca Brazilia sau Argentina l-au chemat pe tatăl lui elon musk pentru a da monstre de spermă pentru a a umple populația cu gene de geniu... laughing deși musk a fi un geniu

| MihaiSpeedster a răspuns:

Pe mine nu asta mă uimește, ci faptul că tinerii nu știu ce facultate vor să facă. Vezi numai indeciși care vor să știe care facultate "merită" mai mult, Construcții sau Informatică… La naiba, copile, ai 18 ani, și până la ora asta nu ai visat ce vrei sa fii? Pana mea, generația mea știa cam de prin clasa a 10-a ce vrea să facă în viață, ce profesie să facă, iar într-a 11-a și a 12-a știa ce să învețe pentru admitere. Unii dintre colegi chiar își intrau în rol, adică ăia care mergeau la drept sau ASE se îmbrăcau business style, ceasuri fițoase, pantofi de piele, etc. Cei care dădeau la arte sau Conservator erau pletoși, fetele se îmbrăcau hippie, iar noi, inginerii, vorbeam numai de sârme, mecanisme, motoare și alte chestii tehnice.

| MorcovMajestic a răspuns:

Cine naiba se duce la facultate sa se faca milionar? Lumea se duce la facultate pentru conexiuni si pentru ca fara un master in ziua de azi speli podele la Lidl.
Masterul e noul bac. Bacul nu mai conteaza ca il are orice prost. NU mai visa cai verzi pe pereti ca nu o sa ajungi nici milionar, nici star
Educa-te si invata cat mai mult ca nimenii nu face doar ce ii place in viata, nici macar vedetele alea la care aspiri tu rolling on the floor
Lumea intreaba daca merita sau nu o facultae pentru ca nu sunt locuri suficiente, dar exista alternative orice facultate faci deschide o usa si educatia nu e niciodata inutila
Exploatat independent my azzzz, nu exista a face bani independent, bani independent faci doar daca ii plantezi la tine in curte rolling on the floor

| Momentan a răspuns:

Cei care întreabă dacă merită o facultate de fapt nu au alt motiv decât că toată lumea face facultate, ca să nu muncească sau presiunea din partea părinților.
La facultate te duci ca să studiezi. De murit de foame poți și cu facultate.

| julOG a răspuns:

După opinia ta, cine te mai operează in următorii 50 de ani? laughing
Ai de pus o plombă, de făcut o nuntă, cineva să piloteze avionul cu care te vei duce la căpșuni in Spania. Cine mai face toate astea, dacă ar gândi ca tine?
Ai enumerat artiști de parcă ei ar fi singurii milionari.
De inventatori și oameni de știință nu știi nimic?
Important e să faci ce îți place și punct.
Una e să realizezi că nu îți mai place facultatea la care ești, o schimbi. Nu stai unde nu îți place!
Dar nu se pune problema vreodată ca facultatea nu e utilă. E cea mai utilă!
Ca să știi, oamenii de mai sus sunt cazuri rare. De asemenea au talente deosebite datorită cărora au fost descoperiți de oameni cu influență care i-au crescut. Și nu au fost descoperiți degeaba, munceau pentru talentul lor având NOROCUL ca cineva să investească pentru ei vazand un potențial/bani de pe urma lor.
Gordon a spălat vase pana a găsit un bucătar cu influența, Rihanna a fost descoperită de un producător muzical, iar Ronaldo a fost descoperit de un antrenor.
Sau și tu aștepți sa te descopere cineva?
In mare parte, oamenii cu funcție au studii superioare.
Fără facultate poți lucra ca vânzător, depozite, fabrici, șofer etc.

| julOG a răspuns (pentru julOG):

Sau combinator și relații happy