| DorianDesteptu a întrebat:

De ce se spune ca fara scoala mare majoritate 99% n-or sa faca nimic in viata? hai ca da, unii 50% n-or sa faca prea mare lucru, dar sa fim seriosi eu personal cunosc foarte multi oameni si lenesi si care nu erau buni la scoala care au reusit sa ajunga la salarii de 4000lei,deci demontez ca fara scoala nu faci nimic, eu din ce vad sunt oameni cu scoala care reusesc si sunt oameni cu scoala care nu reusesc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"eu din ce vad sunt oameni cu scoala care reusesc si sunt oameni cu scoala care nu reusesc."

si stii care e procentul din cei care reusesc care au scoala si care nu? o sa ai o supriza.

in plus defineste ce inseamna pentru tine a nu avea scoala.

ca una e sa fi facut scoala si sa nu iti fi placut dar sa te fi axat pe un domeniu. alta e sa nu stii sa scrii, sa citesti fluent sau sa faci 2 adunari.

PS> sa castigi 4000 lei inseamna ca traiesti la limita decentei nu ca ai succes si ai reusit in viata.

| DorianDesteptu explică (pentru suntserios):

Sunt ingineri care iau 4000lei, politisti, pompieri astea nu sunt meserii ok?"care au reusit in viata"-adica pentru mine sa ai bani pentru o casa si sa-ti mai faci din placeri cu 4000lei intr-un oras mic cum sunt eu te descurci sa faci ce am zis eu, da, cunosc foarte multi cu 4000lei care au reusit fara scoala,dar da, tu zici ca fara bac nu faci nimic in viata? da, sunt sanse mai mici sa reusesti dar nu asa foarte mici, iar daca ai bacul deja e suficient sa reusesti te faci pompier, te faci electrician si fara bac, maistru in fabrica, la astea de gaze cu 24/72 si iei 4000lei. Adica concluzia si poti sa citezi din mine"e suficient sa duci o viata frumoasa doar cu bacul luat" te faci politist si iei 1000de euro bossule si nu te da nimeni afara ca la privat, 1000de euro bossule.

| DorianDesteptu explică (pentru suntserios):

Si ce suntserios, nu poti sa duci o viata frumoasa daca ai doar 4000lei? care-i faza? in liceu aveam doar bani de mancare si tot eram fericit, mai o gagica, mai niste seriale, mai o bauta ocazional, cati bani iti trebuie pentru astea? mai ales pentru seriale iti trebuie multi bani, eu primeam bani putini in liceu si tot eram ok si acum am tot aceleasi placeri, nu imi place mie sa am masina si casa scumpa.

| suntserios a răspuns (pentru DorianDesteptu):

Am mai avut discutiile astea cu tine, ti ai facut alt cont sa o luam de la capat. Sorry, pierdere de vreme.

| M679 a răspuns:

Consider ca scoala ajuta enorm.
Dar fiecare decide ce este mai bine pentru el, pentru ca putem sa ne creem viata asa cum ne dorim.