Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt unii oameni care spun ca daca nu ai un viitor in IT vei ajunge vanzator la magazin? Chiar nu mai exista meserii in afara de IT sa fie bine platite?

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Salut!
Acei,, unii oameni,, sunt mâncați din interior de ceva ce se numește,, neputință,, eventual și de,, invidie,,
Stii vorba aia,, gura lumii...,, dacă e sa o crezi mereu nu ajungi prea departe.
Exista și profesii care sunt bine plătite în afara domeniului it. Trebuie doar sa te documentezi singur. Se știu ca medicina, dreptul, economia etc aduc uneori profituri consostente. Dar și sacrificii odată cu ele.
Nimeni nu vine și îți pune pe tava ofertele. Bineînțeles profesiile,, bine plătite,, necesita și un anumit nivel de cunoștințe, studii etc.
Dar nu e nici o rușine sa fii vânzător. Din punctul meu de vedere e o meserie cinstita, eu una respect orice om care își câștiga o pâine cinstit indiferent de ce meserie sau profesie are. Eu cu meseria de vânzător m-am format în timpul studenției, mi am câștigat proprii bani. Am înțeles ce e munca și cât de greu se câștigă banul. Cu munca și devotament după ajungi unde îți dorești.
Deci nu e doar it - ul la baza. Trebuie doar sa te descoperi mai întâi și sa vezi ce domeniu ți se potrivește.
Numai bine!?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt cu zecile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana la dezvoltarea sectorului IT n-a mai fost nimeni bogat?
Nu stiu cine ti-a spus asta, dar ar trebui sa-l calce un cocalar cu BMW care sigur lucreaza si in IT.

| HandaSei a răspuns:

Într-adevăr IT-ul e viitorul, dar totuși hai să nu exageram chiar la modul ăla, poate IT-ul va fi singura meserie care va conta peste cine știe cât (50 de ani/mai mult?), o să fii la pensie până atunci...

Este un adevăr incontestabil că meseriile dispar, poate nu chiar la noi în românia, dar eu spre exemplu sunt în Italia, iar aici deja până și meseria de vânzător menționată de tine se cam risipește, aici aproape orice supermarket mare are și case automate pe lângă cele cu personal, iar dacă ai vedea cum lumea le preferă în proporție de mult peste jumătate ai realiza gravitatea situației, vezi câte o doamnă care stă pe telefon că se plictisește și la casa automată de lângă e flux continuu, lumea pur și simplu preferă comoditatea... / În fabrici se preferă aparatură de ultimă generație în defavoarea angajaților, să scoată totul pe bandă cât mai repede și cu un minim de personal pentru întreținerea lor. / Industria mașinilor se tot laudă că șoferii autonomi o să schimbe totul și în multe țări companiile de transport deja le testează. /Și multe altele. / În țările dezvoltate probabil meserii de genul poate mai au maxim 5-10 ani până se risipesc de tot, hai că pe la noi ceva mai mult (mult mai mult)...

Toate astea nu se întâmplă peste noapte, doar că uneori ne place așa să mai ignorăm câte puțin lumea care ne înconjoară, dar trebuie să fim mereu conștienți că încetul cu încetul totul se schimbă, iar noi nu putem face altceva decât să ne adaptăm!

| Acid007 a răspuns:

Să scrie un cod pentru o roșie, pentru o friptură, pentru a repara mașina, pentru a educa zeci și sute de copii, pentru a-și face curățenie în casa, a scoate câinele la plimbare...Să fim serioși. Poate IT-ul este "viitorul", dar dacă mâine cade orice rețea, cum o să supraviețuiești ca om?
Eu cred că sunt multe meserii care mereu vor fi de neînlocuit!

| HandaSei a răspuns (pentru Acid007):

Da, chiar se poate scrie un cod pentru o friptură (și mâncare în general), deja unele restaurante mari din lume testează tehnologia imprimatelor 3D în bucătărie pentru a înlocui bucătarii, iar pentru făcut curățenie în casă există sute și sute de roboței care sunt tot mai avansați de la an la an...
Și faza cu "mâine cade orice rețea", aici dăm deja în conspirații cu apocalipse, nu zic că IT-ul e răspunsul la toate, dar trebuie să învățăm să privim lucrurile din mai multe perspective!