| Animeforlifee9921 a întrebat:

De ce toata lumea te conditioneaza ce meserie sa iti alegi? Sora mea e la medicina,iar ai mei mi-au spus doctorita sa ma fac si eu,pentru ca stiu tot felul de boli si alte lucruri in domeniu,dar eu le stiu pentru ca am cautat toate bolile pe net,iar dupa am dat in ipohondrie. Pe mine nu ma pasioneaza asa ceva si nu as vrea sa stau ani de zile cu nasul in carte.
Noi la scoala aveam un om din asta care repara chestii daca se strica ceva in scoala,iar el a prins drag de mine inca de cand am intrat prima data. Eu nu prea il inghiteam pentru ca mereu facea glume proaste si se lua de mine daca mancam prostii,mi-am luat odata niste jeleuri si mi-a spus sa nu le mananc ca nu-s sanatoase.
Ieri dupa ce am terminat cu deschiderea,l-am intalnit prin oras si m-a intrebat de sora mea ce mai face la facultate etc. etc.,iar dupa mi-a spus sa ma fac si eu tot doctorita sa il tratez cand o sa aiba probleme de sanatate(e destul e batran),dar pe mine cum am mai spus nu ma pasioneaza si nu suport chestia asta,toata lumea parca vrea sa iti aleaga viitorul. Stiu ca el doar a glumit,nu am luat-o in serios, dar toata lumea imi spune sa ma fac doctorita. Pe mine ma pasioneaza mai mult cantatul, desenatul si actoria. As vrea sa am o cariera in actorie si cantat, 2 in 1, ori in desenat manga(cred ca asa se spune). Stiu ca pare imposibil si nimeni nu imi da sanse, iar la desen nu sunt atat de talentata, dar de mica imi doresc lucrurile astea si sper sa se intample.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ești obligată să te iei după ei.

| dullcat a răspuns:

Buna.Fix asa spuneau si bunicii mei.laughing Nu am avut vreodata doctori in familie si cred ca nici nu vor fi.

Revenind, tu trebuie sa alegi ce iti place tie, altfel te vei trezi pe parcurs ca vrei sa te lasi de medicina sau chiar pe final, ca nu vrei sa profesezi.Vor fi pur si simplu bani pierduti, timp si energie din partea ta, nopti nedormite etc. pentru ce? Pentru parintii care vor sa isi indeplineasca visurile esuate prin intermediul copiilor.

Din moment ce manga vine din Japonia, unde oamenii aia sunt obsedati de munca si o pun pe primul loc in viata, ca doar asa e cultura lor, nu pare deloc o idee buna sa urmezi aceasta cale, mai ales ca e de-a dreptul gigantica concurenta(mare sau foarte mare e putin spus).

| johnnny123 a răspuns:

Acum 45 de minute te plângeai că nu te poți concentra la învățat.
Păi cum să te poți concentra când tu scrii romane pe TPU?

| Ararat a răspuns (pentru johnnny123):

Iti trebuie concentrare ca sa scrii romane pe TPU?

| johnnny123 a răspuns (pentru Ararat):

Eu am spus că nu are cum să se concentreze pe învățat în timp ce scrie romane pe TPU... Este altceva.

| VoidEternal a răspuns:

Meseria de doctor mi se pare cea mai dezumanizantă dintre toate meseriile. Ajungi să fii imun la orice suferință și îți erodează până la os empatia. Nici nu are cum să fie altfel, nimeni nu poate fi expus constant la atâta suferință și să rămână întreg. Ori o iei razna, ori devii un robotel și nu mai vezi decât boala și nu omul. Oricât de bune ti-ar fi intențiile la început, sistemul te înghite cu totul și ajungi invariabil să vezi oamenii ca pe vite intrate la abator.

| Sophieka a răspuns:

Inteleg ca nu iti place sa iti spuna cineva ce sa faci...Si ai mei tot doctorita sau o functie pe la birouri vroiau sa am.
Lasand acestea la o parte, tu cu actoria sau cu desenatul de anime-uri ce vei face? Vor fi lucruri puerile mai tarziu...
Nu trebuie neaparat sa ai o facultate pentru inceput, nu te duce ca oile la o facultate de dragul diplomei sau ca sa pari cineva in societate. Poti sa te angajezi dupa 18 ani si mai apoi, dupa cativa ani, cand te mai maturizezi si realizezi ce ti-ai dori cu adevarat, poate atunci se poate pune vorba despre o facultate, daca nu, nu.
Poti face actorie sau sa desenezi si fara facultate.

| Ilovedinero a răspuns:

Asta a fost mereu si problema mea, mereuu din cauza ca mama e asistenta si din cauza ca fratele meu a intrat primul pe liceu la mate info mereu am fost dusa in partea aceasta de catre oameni insa nimeni nu a vazut faptul ca eu eram pasionata de sport, si ca fratele meu era grasut, chiar daca si el facea kickboxing.Ghici ce sunt acum
Asistenta? In niciun caz, sunt manager la firma tatei si luptatoare de performanta si toate astea la varsta de 18 ani.Fa exact ceea ce iti doresti si nu te compara niciodata cu nimeni.Si pe mine nu ma suporta" neamurile" din cauza ca nu am mers la un liceu asa de bun ca fratele meu, ca fac un sport" de baieti" si etc dar am ajuns sa imi blochez creierul cand aud rahaturi de genul

| petrisor23 a răspuns:

Actorie? Adica vrei sa te faci un fel de clown, sa fii platita ca sa faci oamenii sa rada?