| anonimbuc21 a întrebat:

De ce un asistent medical cu 3 ani de școală și munca grea in spital câștiga mult mai puțin decât un agent de poliție cu 10 luni școala?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca este munca total diferita!

Tu ca asistent stai la culdura in spital sau clinica, pe cand politistul alearga prin ger, troiene sa prinda hotul. Mult mai periculoasa, posibil mortala, pe cand t ca asistent medical nu et omoara nimeni si nu esi in pericol nici o secunda.

In spital nu-i munca grea pentru asistente, dimpotriva, sa faci o injectie sau sa schimbi un pansament este floare la ureche!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Alearga politaiul pe dracu dupa hoti, cazurile is rare, in cea mai mare parte a timpului se plimba cu masina prin oras mai ales iarna, in special cei locali.
Stiu sigur de la politaii de la noi din jur "iarna ne plimbam cu masina de colo colo, ne mai ducem la masa intr-un local si daca vrem sta mai mult ca nu ne dau aia afara..., vara mai ne plimbam ceva mai mult, iarna putin".

Mai alearga si dupa hot dar e neglijabil. Avem 27000 de detinuti la 17 milioane populatie, e infim.
Nu ai de munca zilnic 8 ore ce sa zic.

Mai greu e pentru aia care trebuie sa ia probe, etc, aia au de munca mai mult dar oricum e o munca curata, sal bun, iesit la pensie devreme, boierie.

Iesi la pensie mai devreme, ai multe avantaje.

Nu e munca la asistente? Pai cuafeza mamei are fata asistenta, e o munca si un stres de nu se vede, are multi pacienti, umbla de colo colo, tot felul de bolnavi, mirosuri etc.
Am si vazut! Nu statea 3 min ca trebuie sa se duca colo, colo si colo.

Iese la pensie la 65-70 ani...cum se va iesi.

Doctorul nu face mare lucru, acolo da, mai ales aia din policlinici.

| Mosotti a răspuns:

Ca sa nu mai zic ca insasi prezenta politistilor mentine ordinea chiar daca ei nu fac mare lucru.

Daca nu sunt ei, in 3 zile e haos, violente, furturi, nu mai poti face nimic, nici spitalele nu vor mai functiona si nimic. Ca iti intra sa-ti fure calculatoare, sisteme, etc de acolo. Deci asistenta nu-si mai are sensul.
Deci politistii au rol major, poate mai major ca altii.

Cam merita banii, plus ca la o adica au si risc daca vin banditii si ei se lupta cu ei.

Esti sa zicem inginer, cum iti iei salariu?
Daca-l iei cash nu mai ajungi cu el acasa, daca iei pe card nu o sa mai poti scoate de la bancomat ca ramai fara ei.
Toate bancomatele vor fi in vizorul hotilor care stiu ca nu mai exista lege/

| Dismally a răspuns:

Un politist fara grade ia pana in 3000 lei salariu si pentru banii astia sa te bagi intre clanurile de interlopi care se bat cu sabii si topoare nu e chiar asa placut big grin

| RoCkKiD a răspuns:

Pentru ca meseria de asistent medical e mai dezirabila decat cea de politist. Ai mult mai multi oameni care fac post liceala de asistenta madicala decat oameni care vor in politie, chair si fara scoala. De aia gasesti job de politist in secunda doi, ca au mi de posturi libere, dar te bati pe unul de asistent in spital. simpla diferenta de cerere si oferta.

| Andreea99911818181 a răspuns:

La spital judetean un asistent medical cu cativa ani vechime ajunge ma 8000 ron. Nu ti ajunge? Normal ca iei 3000 ron daca te duci la cabinete private, asistenta la medic de familie sau la dispensarul din sat. La spitale judetene ajungi si la 9000 ron iti spun si STIU foarte bine ce vorbesc

| Mosotti a răspuns (pentru Andreea99911818181):

9000 lei net? Sau brut? Dar mai bine politai ca nu faci aproape nimic si te plimbi cu masina, pe cand asistentul e vai de mama lui ce treaba are in spital.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Mosotti):

9000 in mana la maternitate cunosc un caz. Si da, intr adevar asa e. dar la 2 libere 2 la munca merita. In fond si asistentele si politaii sunt la fel de injurati laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Politatii degeaba is injurati, postul lor e mult mai ok si lejer, nu stau printre bolnavi, mirosuri, tot felul de oameni, balamuc ca au multa treaba, nu se compara cu politistii.
Pe langa ca politaii nu ies la pensie la 65-70 ani!

Iesi mai repede.

| anonimbuc21 explică (pentru Andreea99911818181):

Serios? Și ca debutant cum e?

| MariaHHH a răspuns (pentru Mosotti):

Daca consideri ca e atat de simplu, fa-te politist!
Sa vedem dupa cateva luni daca mai gandesti asa.

| MariaHHH a răspuns (pentru Mosotti):

Nu exista munca mai grea decat cea de politie, iar salariul e foarte mic raportat la riscurile si provocarile la care sunt supusi. Daca consideri ca e atat de simpu, fa-te politist! O sa-ti schimbi parerea drastic.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaHHH):

Pai stiu politisti locali aia cam freaca menta. Se plimba cu masina cand e mai frig, cand e mai cald se plimba pe unde vor, mai amendeaza niste babe cu patrunjel, in rest nu fac mai nimic.

Ei in loc sa se ia de golani, de aia care scuipa seminte langa banca si altele, ei amendeaza batranici care vand patrunjel desi piata de aici era demolata si era in constructie alta!
Asta pentru aia care erau in vechea piata, dar pentru aia cu putina marfa era mai bine asa, ca nu isi permiteau sa plateasca taraba.
Asta face politia locala. Se distreaza.
Nu zic ca toti politistii locali fac asa, dar majoritatea.

Lasa ma omu sa vanda patrunjelu! Mai inchide ochii, ca nu vine sefu mare sa vada el ca e un mos cu patrunjel. Zici si tu ca nu era cand ai trecut tu.
Macar sa vad bunavointa! Nimic.
Iar daca zici ca "ma, lasa-o ma pe aia ca e cunostinta mea", zice "aaa pai de ce nu ne-ai spus?".

Aia nationali poate mai fac mai ales aia cu investigatiile, probe, etc.

Asa ca hai sa fim seriosi. Eu nu vreau sa fac din astea, ca daca ai un coleg rau, nu ai cum sa nu faci ca te spune la sefi.
Voiam sa fiu politist sa fac treaba adevarata, sa termin infractori, sa ii bag la parnaie 200 de ani, sa termin cu clanurile, dar nu puteai, ca cei de sus nu te lasau.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Si faci doar 3 ani de postliceala unde la practicile alea 3 luni pe vara stai mai degeaba sau completezi niste hartii. Sunt trecuta prin asta si nu e nicio munca grea unde vorbesti tu.