| RealKing01 a întrebat:

De ce unii că mine care au avut note bune în trecut și le-a mers bine, când intră la liceu se străduiesc și dau totul rămân repetenți?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Degeaba dau totul, asa cum spui, daca nu dau ce trebuie.

| mi25 a răspuns:

Motivele sunt mai multe, dar dupa cum prezinti tu problema, cauza principala este calitatea foarte slaba a invatamantului gimnazial din scoala respectiva.
Fiecare scoala are un anumit nivel de insusire a cunostintelor gimnaziale datorat nivelului de cerinte, a pregatirii si interesul profesorilor, capacitatea elevilor. Daca e sa dau un exemplu: sunt scoli care au mediile notelor de 7 dar cunostintele acumulate de elevi se ridica doar la 5 su 6 in comparatie cu alte scoli.
O alta cauza este faptul ca la multe licee elevii care intra au media mare, deci cunostintele ce se cer sunt ridicate.
Una din cauze este si perioada de pubertate intarziata a unor elevi de liceu sau dificultati adolescentine cu care se confrunta si care le distrage atentia de la invatatura.
De asemenea, unii elevi de liceu si-au atins limita superioara psihica de acumulare de cunostinte, pe care nu o pot depasi.
Desigur, cauzele sunt mai multe.

| mi25 a răspuns:

Am uitat una din cauzele principale: scoala fiind slabuta, cum spunea cineva, nu a asigurat bagajul de cunostinte necesar pe care sa se bazeze cunostintele liceale.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Am o bănuială. Școala ta generală era slăbuță, sau elevii nu prea buni, și comparat cu restul erai mai bun, luai note mari, indulgența profesorilor era destul de scăzută. Ai ajuns la liceu, și intri în competiție cu elevi care chiar sunt buni, profesorii au alt nivel de indulgență, etc. Nu cred că se poate rămâne repetent dacă înveți cât de cât.

| Cksihja a răspuns:

Unii iau mereu note bune și ajung să se creadă foarte deștepți apoi au parte de o mare dezamăgire.

| OAly a răspuns:

Ai dat de profesori mai severi in liceu decat in generala.

| Mihai21089 a răspuns:

La liceu nu trebuie să fi tocilar trebuie să te dai bine pe lângă profesorii nu e ca in 1-8 ca trebuie sa ști la perfecție