| Bianca16 a întrebat:

De doi, trei ani incoace am in minte un proiect foarte ambitios. Vreau sa construiesc un orfelinat dar in care copii sa nu se simta deloc abandonati, un loc unde sa primeasa ingrijire si dragoste.Acestea reprezinta doar zece la suta din ce am eu in minte.Credeti ca voi reusi? Imi puteti da cateva sfaturi de exemplu de unde sa incep? as fi foarte recunoscatoare.Multumesc!

5 răspunsuri:
| DataTrav a răspuns:

Ok. Pai este un gest nobil si frumos dar in drumul tau vei intalni multe piedici! Gestul tau denota buna crestere si educatia pe care o ai si iubirea pentru copii! Daca vei porni acest proiect va trebui sa ai foarte multa rabdare! Eu unul te sustin in ceea ce vrei sa faci!

| NoNameJunior a răspuns:

Salutări,Bianca!
foarte frumos ce vrei să faci! in România,mulţi copilaşi sunt abandonaţi şi ar fi foarte bucuroşi dacă ar avea un acoperiş deasupra capului şi dragoste din partea cuiva,chiar dacă nu este parintele lui.
da,dacă gândeşti pozitiv şi chiar îţi doreşti asta,vei reuşi!
de unde să începi? păi,aici nu prea stiu...
ai putea să vorbeşti cu cineva.aşa poţi face rost de un loc unde va fi orfelinatul. după, chiar nu ştiu.îţi poţi întreba părinţii.ei sunt maturi, vor fi impresionaţi de dorinţa ta şi vor şti să îţi spună ce să faci!
Succes!

| BlancaFantasma a răspuns:

Minunat! n`o sa ma crezi dar si eu visez la asta.pe langa visele marete, cum ca voi construi un adapost pe caini si alte animale abandonate. sper ca se vor realiza odata si odata, eu voi incerca.am in prof de religie la liceu, care ne-a facut cunostinta cu niste copii de la un centru de plasament. daca i`ai vedea sunt asa mici si firavi! mi`e asa mila de ei. sper sa reusesti si sa faci ce vrei! bafta!

| Fantoma_1807 a răspuns:

Un vis foarte frumos si bine ar fi daca s/ar transforma in adevar, este greu pentru ca trebuie sa te bazezi pe oameni, pe comportamentul lor fata de copii. Am vazut multe la viata mea si iti spun sincer ca filozoful care spunea omul este lup omului este adevarat, din dorinta de a le fi lor mai bine calca totul in picioare, chiar si niste suflete nevinovate de copii. Ingrijire poate vor primi dar putina dar dragoste de la angajate niciodata, poate doar de la unele mai sufletiste putina mila sau compasiune, in rest ochii lor sint dupa ce se poate roade, ce conteaza daca bietii copii ramin flaminzi. pentru. inceput cred ca ti/ar trebui un imobil adecvat. Sincer, iti spun ca as vrea sa aud ca asa vis se implineste, dar cind vad cum sint oamenii din jur sint sceptica, daca copii in scoli sau gradinite rid si/si dau coate de situatia colegilor lor, daca un copilas este bonlavior sau poate nu este la fel ca ceilalti isi bat joc de el si culmea si parintii au aceeasi atitudine, de parca plodului lor nu i se poate intimpla nimic... mai departe te las pe tine sa tragi concluzii

| deauxcroix a răspuns:

Da accelasi gand il am si eu daca vrei sa colaboram ma poti contacta la deauxcroix@yahoo.com