| FaraIndoiala a întrebat:

De doua luni imi caut de munca si pe unde am sunat au zis "trimiteti-ne un email si va vom contacta noi", au mai sunat? Clar ca nu, m-am saturat parca s-a lipit ghinionul de mine..nu stiu ce sa mai fac...sunt disperat AJUTOR ...Stie cineva locuri de munca in Brasov?

13 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Ce stii sa faci?

| FaraIndoiala explică (pentru peperonies):

Nu as putea spune ca "sunt bun la toate", dar as vrea sa lucrez in comert.Invat destul de repede..am vrut sa merg ca casier la un supermarket-surpriza cere experinta si diploma de bac "ceva ce eu nu am", am facut doar 10 clase

| Nilsson a răspuns:

Incearca mai bine sa iti faci un cont pe site-urile de recrutare (ejobs, bestjobs, etc) si sa aplici acolo, asa stii sigur ca au posturi disponibile, pe unde ai sunat poate nu aveau locuri libere in acel moment.
Poti sa te inscrii si la agentia de somaj locala, dar acolo au in general posturi care nu necesita calificare.
Asa e la inceput, e greu pana gasesti ceva, dupa ce capeti experienta ajung sa te caute angajatorii pe tine.

| Lola05 a răspuns:

Când o ușă se închide, încearcă să intri pe fereastră. În niciun caz nu te descuraja, pentru că nu faci bine. Nu știu spre ce tip de locuri de muncă aspiri, dar încearcă să ieși puțin din sfera de interes și să cauți un loc de muncă mai prost plătit și mai simplu, dar provizoriu. Spre exemplu angajează-te vânzător undeva sau încearcă mai bine la un supermarket mare (Kaufland, Lidl, Profi etc) pentru că acolo sunt mereu în căutare de personal. Sau ajutor de bucătar, la spălat vase, ceva de genul ăsta, simplu și fără prea mari responsabilități. În tot acest timp continuă căutarea locului de muncă potrivit pentru tine. Când îl vei găsi, îți dai demisia de la - să zicem - supermarket și mergi să lucrezi dincolo.
E mult mai reconfortant psihic să ai deja o sursă de venit (chiar dacă mai mică) atunci când cauți un loc de muncă pe gustul tău. Și Brașovul e mare happy Pont: Când te plimbi pe afară, uită-te pe ușile spațiilor comerciale, pentru că de mult ori vei vedea afișate anunțuri cu "Căutăm coleg pentru..." diverse happy

Baftă! Haide că se poate big grin Capul sus și să te-aud zilele următoare că te-ai făcut cu un job!

PS: Spun asta pentru că am auzit multă lume cu asemenea gânduri. Nu te gândi niciun pic la ce spune lumea dacă ai un job care nu sună științifico-fantastic. Nu e rușine să muncești! Dimpotrivă, e mult mai onorabil să ai un loc de muncă, oricare ar fi el, decât să trăiești cu greu de pe o zi pe alta și să-ți fie imposibil să te descurci sad

| FaraIndoiala explică (pentru Lola05):

Stiu ce zici dar "problema" e ca parintii nu ma sustin...parintii mei se ocupa cu animale tot timpul plecati si vor ca eu sa fiu tot asa.Saptamana viitoare e plecarea si nu vreau iar in legatura cu job-ul nici nu tintesc sus. vreau doar sa incep de undeva! O sa caut in continuare.

| Lola05 a răspuns (pentru FaraIndoiala):

Of, înțeleg... ar trebui să accepte totuși faptul că nu te pasionează ce fac ei. Îți dai seama, lor de e foarte bine dacă tu intri în afacerea familiei, din multe puncte de vedere.
Totuși, sunt oameni pasionați de asemenea activități și oameni care nu se pot adapta la așa ceva. Așa cum nici ei nu s-ar adapta să lucreze într-o firmă IT. Până la urmă vor înțelege. Explică-le că nu vrei să stai degeaba în viață, ci vrei să muncești, dar nu în domeniul ales de ei pentru tine. Și că vei face tot posibilul să nu-i împovărezi cu cheltuieli și să ai banul tău happy

| FaraIndoiala explică (pentru Lola05):

Am sa dau niste telefoane astazi, deja caut locuri de munca ca si ajutor bucatar desi ma cam sperie job-ul asta incercarea moarte n-are, incetul cu incetul invat si eu...

| Lola05 a răspuns (pentru FaraIndoiala):

Te sperie, dar e un job foarte frumos și ai să vezi cât de multe înveți happy La început ai să simți că ai 2 mâini stângi, dar te avertizez că e cât se poate de normal big grin Apoi ai să-ți intri în ritm și dacă ai și un pic de talent și deschidere spre bucătărie, ai șansa ca în timp să avansezi.

| Bula a răspuns (pentru FaraIndoiala):

O afacere familiala este mult mai rentabila decat sa lucrezi pentru profitul altora!
Eu cel putin pentru acest motiv nu lucrez munca de jos pentru altii.
Afacerea de familie - indiferent de profilul de baza - este afacerea ta si profitul tau. Iti poti face propriul program pentru a-ti mari profitul, poti angaja tu pe altii si iti mai maresti productia si profitul.
Evident, pentru afacere buna trebuie sa inveti bazele tuturor componente: materiale, furnizori, beneficiari, salariati, precum si esenta meseriilor pentru care vei angaja pe altii.
Acesta este de durata, dar dupa cativa ani vei avea satisfactia sa-ti vezi afacerea dezvoltandu-se sub ingrijirea ta si o vei trata ca pe copilul tau!

| FaraIndoiala explică (pentru Bula):

Daca nu imi place, sunt tot timpul plecat vin acasa o data pe an si e munca foarte grea..nu zic ca in alta parte te tine cineva in puf dar prefer sa fiu pe picioarele mele...i-am ajutat cat am fost mai mic.Am invatat dar in viata trebuie sa stii sa faci si altceva nu numai sa te ocupi cu animale si chesti din astea! Si e foarte greu cand toti te treg in jos si nu ai pe nimeni care sa te sustina! Nu cred ca poti sa ma intelegi.

| Bula a răspuns (pentru FaraIndoiala):

Te inteleg perfect, dar asta poate fi si o "scarba" ramasa de la obligatiile din copilarie.
Te poti ocupa cu partea de aprovizionare si desfacere a produselor, nu trebuie neaparat sa cari gunoiul aimalelor. Daca ferma creste, vei avea mult de lucru si in domeniile auxiliare de activitate.
Totul depinde de tine si de atitudinea ta!

| RoxanaTofana a răspuns:

Cauti un loc de munca? Pe LocalJobs.ro poti sa cauti, sa gasesti si sa aplici la joburi in localitatea sau judetul tau.
http://www.localjobs.ro/......nca-dorit/

| FaraIndoiala explică (pentru RoxanaTofana):

De site-ul asta nu stim.
O sa ma uit, mersi.