| Doηηa a întrebat:

Deși sunt în clasa a IX-a știu ce vreau să fac pe viitor,(adică să dau la Facultatea de Drept, sunt ferm convinsă pentru că mă pasionează avocatura, altceva nu mă văd făcând).
Și voiam să iau de la bibliotecă Dreptul Civil sau ce mai e pe acolo pentru că este un raion întreg pentru DREPT și nu știu ce să aleg. Știți cumva dacă îmi va folosi pe viitor dacă citesc de acum(oricum eu citesc din plăcere)?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Bravo pentru ca stii ceea ce vrei!happy Dar crede-ma ca nu te ajuta la nimic faptul ca citesti civilul de pe-acum. E ca si cum un elev de clasa 1, citeste o carte de geometrie, pentru atunci cand va intra in clasa 5. Nu cred ca vei intelege mare lucru. Nici macar un student nu intelege totul din prima. Si mai ales ca in primele luni de la inceperea facultatii, ti se pun bazele. Ia lucrurile treptathappy

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este foarte important ca stii ce-ti doresti, dar este prematur sa incepi de acum sa studiezi la intamplare astfel de carti. Fa-ti linistita liceul, mergi la facultate si acolo vei studia organizat tot ce este nevoie pentru a termina cu brio facultate. Atunci cand ai timp liber, mergi prin salile unui tribunal si asista la diverse sedinte de judecata, pentru a intra mai bine in atmosfera viitoarei meserii. Mult succes!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Știința dreptului îți cere să citești și aprofundezi mereu!
Succes!
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Buna!
Nu, nu o sa iti fie de folos cu nimica crede-ma laughing
Dar doar asa pentru cultura ta generala.
Pa!