| tomsigerry a întrebat:

De la inginerie aerospatiala Poti sa devii Profesor de Matematica si inginer? stiu ca e cam ciudata intrebarea dar sunt curios

5 răspunsuri:
| frikk a răspuns:

laughing in ziua de azi cu "relati" poti deveni ce iti vrea inima.succeswinking

| alessia5158 a răspuns:

Dupa ce termini ingineria( sau chiar pe parcursul facultatii), poti opta sa urmezi un modul de psihopedagogie care te profesionalizeaza in meseria de cadru didactic.Din cate stiu, universitatile au un departament pentru pregatirea personalului didactic organizat pe doua nivele( modul I si modul II). Numai bine!
P.S Cautand, iata ca ti-am gasit pentru Bucuresti : http://www.unibuc.ro/ro/catd_psdppd_ro

| Dalidah a răspuns:

Profesor de matematica in nici un caz. Are dreptate Alessia5158 cu modulele psihopedagogice, insa ele te pregatesc pentru profesoratul numai in domeniul licentiat. Eu am terminat chimia in poli si pot fi profesor de chimie, dar numai la liceele cu profil intensiv chimie. Atentie! Este o mare diferenta intre Universitatea Bucuresti (care nu are facultate de aerospatiale.) si Facultatea de Aerospatiale din cadrul Politehnicii! Dupa terminarea facultatii, devii Inginer in Aerospatiale (depinde si ce specializare urmezi), iar daca faci modulele psihopedagogice din anul 2, parca, (nu mai tin minte), devii profesor la un liceu de profil, nu la orice liceu. Lamurit?

| tomsigerry explică:

Am inteles multumesc mult

| BluePage a răspuns:

Pentru ca in timpurile astea Romania e plina de... oameni care nu prea isi gasesc locuri de munca in orice domeniu, inginerii chiar isi gasesc repede locuri de munca pentru ca nu multi sunt atat de destepti si nu prea sunt ingineri in tara.