| 09Ioana09 a întrebat:

De la liceu la filo as avea sanse de a merge la o facultate de informatică? Urmând cariera de IT-st

Răspuns Apreciat de Editori
| DeathOfDreams a răspuns:

Sunt la calculatoare, politehnică. Am o colegă care a făcut filo la liceu și se descurcă bine. În primul an a avut câteva probleme, dar a tras și foarte mult, comparativ cu noi ceilalți care n-aveam atât de mari probleme la programare. Dacă chiar vrei să faci asta și ești dispus să tragi mult, o să reușești. Asta odată intrată în facultate.

Legat de partea de admitere, depinde mult ce facultate vrei și ce specializare.
În mod normal, la o facultate bună pe specializarea "informatică", trebuie să dai admitere din informatică, și trebuie să știi calumea. Cu mult peste nivelul de liceu.

Apoi mai e CTI. Calculatoare și tehn. informației. Politehnică. Acolo ai admitere din mate m1. Și aici ar fi încă o discuție legată de matematica m1, unde ai de tras și acolo.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sanse de a merge la facultate ai, intrebare e daca faci fata

| Frank51 a răspuns:

Ce ai cautat doamne iarta-ma la filo 4 ani daca vrei sa te faci IT-st.

| Sn4k3 a răspuns:

Cu ce inveti la filo, normal ca nu. Daca faci cumva sa inveti ce ai nevoie la mate si info, sigur.

| JicaContra a răspuns:

Pe to[n]ti ii doare in partea unde soarili nu patrunde ce liceu ai facut, atat timp cat faci fata fvckultatii
DE ASEMNEA, pe toti ii doare in bijuteriile de familie ca ai facut FVCKULTATE, atat timp cat esti bun in IT
deci gg in filo sa ai 12 clase si bac, dupa aia... WHATEVAH!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vroiai IT te duceai la un profil de mate-info. Mar rar vezi cazuri de la filologie sa faca inginerie sau chiar medicina. Trebuie sa ajungi la nivelul celor care au facut 4 ani de matematica de un nivel mai mare fata de clasele 5-8.

| MaRIAN9889 a răspuns:

Ai sanse, dar iti va fi mai greu, dar ai sanse. Eu am fost pe profil economic, iar acum fac informatică economică, într-adevăr, când am început să dau de c++ si de o grămadă de mate, nu mi-a fost asa usor. Mie pe partea de economie mi-a fost ușor deoarece am facut liceul, dar am in grupa persoane de la filo sau total alte profile, deci daca iti doresti poti. Trebuie să prinzi la inceput si totul va fi bine

| razvanel1212 a răspuns:

Nu! Iti recomand mate-info sau economic.